Beynin Görevleri Nelerdir Maddeler Halinde

Beyin Görevleri kısaca maddeler halinde, Beynin Görevleri Nelerdir

İki yarım küreden oluşan beyin kafatası içinde yer alır ve girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Bu girinti ve çıkıntılarla beynin yüzeyi genişleyerek daha fazla sinir hücresi ulaşmasına olanak verir.

Dıştan içe doğru 3 katlı bir zarla örtülü olan beyinin bu zarları sert zar,örümceksi zar ve ince zar olarak adlandırılır.Sert zar koruyucu işleve sahipken,ince zar kan içinde bulunan kan damarları sayesinde beyni besler. Örümceksi zar ile ince zar arasında bulunan sıvıyla beyin sarsıntı ve darbelerden korunur.
Beyin yarım küreleri enine kesildiğinde dış kısmı boz, iç kısmı ak renkli görülür.Boz kısımda sinir hücresi gövde toplulukları varken alttaki ak kısımda bu hücrelerin akson toplulukları bulunur. Ak maddeden oluşan iki köprü ile beyin yarım küreleri birbirine bağlanır. Bu köprüler üstte nasırlı cisim ve altta beyin üçgenidir.

Görev ve İşlevleri:

1)Görme,tat alma,işitme,koklama,dokunma duyularının merkezidir.
2)İstemli olarak gerçekleştirilen hareketlerin merkezidir İskelet kasları ile gerçekleştirilen bu istemli hareketleri gerçekleştiren sinirler omurilik soğanından geçerken çaprazlaşır. Bu nedenle beynin sağ tarafı vücudun solunu,sol tarafı vücudun sağını temsil eder.
3)Hafıza, zeka, öğrenme,konuşma, yazma, bilgi saklama davranışlarını yönetir.Beynin maddesine, sinirlerin kalıtsal niteliklerine ve gelişimlerine bağlı olarak değişen zeka derecesi beynin fonksiyonlarıyla anlaşılabilir.
4)Sevinç, üzüntü, ağlama gibi duygu durum değişiklikleri de beyinden yönetilir.
5)Beynin içindeki hipotalamus bölgesi metabolik faaliyetlerden sorumludur.Vücut ısısını ayarlar,kan basıncı, elektolit dengesini sağlar, karbonhidrat, yağ metabolizmasının hızını düzenler, hormonal denetim yapar, strese karşı acil cevap verir.

7 thoughts on “Beynin Görevleri Nelerdir Maddeler Halinde

 • 11/02/2019 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  BENCE SÜPER.OKUDUM VE ÖĞRETMENİMDEN’AFERİN ASENA’SÖZÜNÜ ALDIM.SİZE ÖPÜCÜKLERİM VAR!

  Yanıtla
 • 17/10/2017 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  Burdayııııııııımmmmmmmmmmm

  Yanıtla
 • 03/12/2015 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Beğenmedim çok yazım hataları var ama idare eder genede :))

  Yanıtla
  • 03/12/2015 tarihinde, saat 21:23
   Permalink

   Aynen öyle ama napalım artık idare etmek zorundayız :/

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir