Beynin Yapısı ve Görevleri

Beynin Yapısı Kısaca Bilgi, Beynin Görevleri Nelerdir

Beyin Yapısı ve Görevleri

Kafatasımız içinde bulunan ve iki bölüm halinde olan organımıza beyin adı verilir. Hayatımız boyunca tüm vücudumuzu yöneten organımızdır. Beynimiz sayesinde yemek yer, düşünür, uzuvlarımızı hareket ettirebiliriz.

Beynimizin girintili ve çıkıntılı bir yapısı vardır. Bu sayede daha geniş bir alana sahip olur. Milyonlarca sinir hücresi bu kıvrımlara yerleşik durumda bulunur. Beyin korunması amaçlı üç kat halinde zara sahiptir. Bu üç zar, örümcek ağı şeklinde, ince zar ve sert zar olarak adlandırılır. Sert olan zar, koruma zarı adındadır. İnce zar taşıdığı kan aracılığı ile beyni besler. Örümcek ağı yapısında olan zar ile ince zar arasında olan sıvı bir amortisör işlevi görür ve beyni darbelere karşı dirençli hale getirir. Beynin dış bölümü boz, iç bölümü ise beyaz renklidir. Dış kısım sinir hücreleri ile kaplı bulunmaktadır. Boz renkli bu dokunun alt kısmında sinir hücrelerinin uzantıları yani aksonlar bulunmaktadır. Bu kısmada ak madde adı verilmektedir. Beyin, iki kısımdan meydana gelmektedir. Bu iki kısmı birbirine bağlayan ak maddeden yapılmış iki köprü bulunmaktadır. Bunlara nasırlı cisim ya da beyin üçgeni adı verilmektedir.

Beynimizin fonksiyonları

Beynimiz tüm duyularımızın merkezi konumundadır. Görme, tat alma, koklama, işitme, dokunma duyularını işlevsel kılar. İskeletimiz de bulunan kasların hareket yeteneğini sağlar. Bu sayede, bacaklar, kollar, yüz ve parmakları hareket ettiririz. Beynimizin sağ bölümü vücudun solunu, sol tarafı da sağını yönlendirir. Bunun sebei, hareket sinirlerinin omurilikten geçişinde çaprazlanmasıdır. Beynimiz bellek merkezimiz ek olarak öğrenme, konuşma, yazma, bilgi depolama ve saklamayı sağlamaktadır. Zeka ile alakalı her şey beyin tarafından kontrol edilir. Sevinç, hüzün, ağlama gibi pek çok duygusal durum da beyin tarafından kontrol edilir.

Beynimizde yer alan hipotalamus bölümü, vücut ısısını, kan basıncını, kalp ve damar sistemini, sıvı-iyon dengesini, hormon düzenini, stres önlemlerini ve metabolizma hızını düzenler. Beynimizin iki ayrı bölümü farklı özellikleri kontrol altında tutar. Sol bölüm, konuşma, dil öğrenme, matematik faaliyetleri gösterir. Sağ bölüm, resim yapmak, müzik aleti çalmak, soyut olayları takip faaliyetlerini kontrol eder. Bir tarafın yaptığı hareketten öbür tarafın haberi olmaktadır. Beynimiz oksijensiz yaşayamaz ve eylemlerini gerçekleştirmez. Vücut, oksijensiz kaldığı zaman hızlı biçimde beyin hücreleri ölmeye başlar. Özellikle açık ve bol oksijenli atmosferde çok daha iyi çalışmaya başlar.

Beynin Yapısı ve Görevleri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir