Bilgisayar Başında Çalışmanın Zararları

Gereğinden Fazla Bilgisayar Başında Çalışmanın Zararları

İşleri dolayısıyla sürekli bilgisayar başında çalışan kişiler gelecekte bu durumun sıkıntılarını çekeceklerdir. Bilgisayar başında çalışan kişiler el ve bileklerinde olumsuz sonuçlar gözlemleyebilirler. Özellikle parmaklarda hissettiren ağrılarla kendini gösteren rahatsızlığa Karpal Tünel sendromu denir.

bilgisayar

Başlarda ara ara kendini gösteren bu rahatsızlık kişinin üstünde durmamasına yol açar. Ancak daha sonra şiddetlenir hatta parmaklar ve bilekte kuvvet kaybına neden olduğundan bir şey tutamama ve elinden düşürme gibi semptomlarla geri döner. En çok şeker rahatsızlığı ve tiroid rahatsızlığı olan kişilerde görülür ve bunun için şeker ve tiroit hastalarının daha dikkatli davranması önerilir.

Bu hastalığın önüne geçmek için; bilgisayar başında yoğun çalışan kişilerin  gün içerisinde ara ara ellerini ve parmaklarını dinlendirmeleri gerekir. İşlerinin çoğunluğunu masa başında yapan kişiler gün içinde dairesel egzersiz yapmayı ihmal etmemelidirler. Çünkü bu egzersizler eklemlerin rahatlamasını sağlar. Son olarak bilgisayar başında çalışanlar mutlaka süretle bileklerin ve dirseklerinin altına yumuşak pedler yerleştirmeleri tavsiyemizdir.

Bilgisayar Başında Çalışmanın Zararları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir