Bin Bilsen De Bir Bilene Danış Kompozisyon

Bu yazımızda, sizlere Bin Bilsen De Bir Bilene Danış Kompozisyon Kısaca bu konu hakkında bir yazı örneği sunacağız.

danışmak ile ilgili görsel sonucu

Her insan, bu dünyaya geldiği zaman tıpkı sıfır bir şekilde kurulmayı bekleyen bir bilgisayar gibidir. Bizler, bebekliğimizden itibaren her gün yeni birşey öğrenir, yeni birşey keşfederiz. Bu sebeptendir ki bir bebeğe baktığınızda, bebeğin gözlerinin sürekli olarak etrafı süzdüğünü, merak ettiğini, araştırdığını ve öğrendiğini görürüz.

Öğrenme eylemi, 7 yaşımızdan 70 yaşımıza hayat boyu devam etmektedir. Her bir bireyin algısı, zekası ve yorumlama kapasiteleri birbirine göre farklılık gösterir. Bu sebepten dolayı her olay karşısında, insanların vereceği tepki de birbirinden farklı olabilir. Bu sebepten dolayı tavsiye almak, insanların fikirlerine başvurmak bizler için hayati önem taşıyan bir durumdur. 

Bu bakış açısıyla bakıldığında, bir konu hakkında muazzam bilgi sahibi olabiliriz. O konu üzerinde uzun yıllar çalışmış veya çeşitli şekillerde sonsuz tecrübeler de edinmiş olabiliriz. Ancak bir konuda bilmişlik taslayıp kibir yapmak, ancak zayıf ruhlu insanların yapacağı birşeydir. Bilge insan, kesinlikle kendisini üstün görmez ve birilerinin ondan daha iyi birşeyler bilebileceğine ihtimal verir.

Kültürümüzde de bu durumun pek çok örnekleri bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (a.s), İslâm aleminin lideri olarak bütün gücü elinde bulunduruyor olmasına rağmen alacağı her türlü karardan önce mutlaka insanların fikirlerine danışmıştır. Yazımızı, yine kültürümüzün incisi olan Mevlana’nın güzel bir sözüyle bitirelim.

”Çoban ile bile arkadaşlık et! Hiç birşeyi bilmiyorsa bile, koyun gütmesini senden iyi biliyordur.”

Bin Bilsen De Bir Bilene Danış Kompozisyon Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

One thought on “Bin Bilsen De Bir Bilene Danış Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir