Bitki Örtüsü Olmasaydı Ne Olurdu

Ağaçlar ve bitkiler olmasa ne olurdu, bu yazımızda sizlere ağaçlar ve bitki örtüsü olmasaydı ne olurdu hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Ağaçlar ve diğer bitki örtüsü dünyanın makyajı gibidir. Yani çevremizin güzel görünmesini sağlar. Gerçekten de insanlar ağaçlara, ormanlara ve yeşilliklere bakarken içi huzur dolar. Ağaçlar ve bitki örtüsü insanlara huzur verdiği kadar diğer canlılara da yaşam kaynağı sunar. Canlı türlerinin pek çoğu ormanlarda varlık gösterir. Bununla birlikte ağaçların doğaya saldığı temiz havasa sayesinde insanlar hayatlarını sürdürmektedir.

Ağaçlar aynı zamanda insanlar için de oldukça faydalıdır. Kesilen ağaçlardan yapılan malzemelerle insanlar yaşamlarını kolaylaştırmaktadır. Yatak, sehpa, masa, çalışma masaları, sandalyeler ve bunun gibi pek çok oturma grubu malzemeleri ağaçtan yapılmaktadır. Ağaçlarla yapılan malzemelerin daha sağlıklı ve hijyenik olması da ağaç ürünlerinin daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır.

Ağaçlar ve bitki örtüleri heyelan ve erozyon gibi pek çok doğa olayının da önüne geçer. Ağaçlar kökleriyle toprağı tutar ve heyelanları önler. Bu nedenle dağlık bölgelerde toprak kaymasının önlenmesi için ağaçlandırma çalışmaları yapılır.

Ayrıca ağaçların meyvelerini kullanarak beslenebilir ve vitamin kaynağı bu besinlerden faydalanabiliriz. Ağaçlar sayesinde su döngüsü sağlıklı bir şekilde devam eder, canlılık devam eder. Ağaçlar ve bitki örtüsü olmasa her taraf çöl olur bu da estetik olarak çirkin bir görüntü oluştururdu.

131216-ilginc-agaclar---17

Ağaçlar Olmasaydı Ne Olurdu Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Bitki Örtüsü Olmasaydı Ne Olurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir