Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Soğuk havaların sebebiyet verdiği hastalıklar kış aylarında iyiden iyiye artıyor. Bu hastalıkların en sık rastlanılanlarından biri boğaz ağrısıdır. Genelde yutak bölgesinin iltihaplanması sonucu oluşan boğaz ağrısı rahatsızlığı soğuk ve kirli havaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bakteriyel veya viral kökenli olabilir. Öksürük, ses kısıklığı, yüksek ateş, halsizlik, nefes kokması ve boğazda yanma bu rahatsızlığın belirtileridir.
Ayrıca boğaz ağrısı genellikle başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Nezle veya soğuk algınlığı sebebiyle boğaz ağrısı ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için şunlar yapılabilir:

Sıvı alımı arttırılmalıdır çünkü hasta olunduğunda vücudun gerekli suyu alması daha da önemli bir mesele olmaktadır. Bol miktarda su içerek mukus zarının nemli tutulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede vücut bakterilere karşı daha iyi savaşır.
İçilen içecekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Soğuk havalara uygun giyinmek ve çok fazla terlememek önemlidir. Boğazda yumuşamayı sağlamak için ılık su ile gargara yapabilirsiniz.

Bitki çayları çok sıcak olmadığı taktirde balla da birleşince antibakteriyel özellik gösterir.
Boğaz için üretilmiş olan pastil ve spreyler de boğazınızı bir süreliğine rahatlatabilir. Pastiller bir yandan da salya üretiminize destek olur ve boğazınızın nemli kalmasını sağlayarak bakterilerle olan savaşı kolaylaştırır.

Katı yiyecekler yerine çorba gibi yiyecekler tercih edilebilir. Bal ve limonu karıştırarak tüketin. Limon balgamı azaltır, bal boğazı kaplayarak yumuşatır.
Duman boğazınızı iyice tahriş edebilir. Bu yüzden dumandan ve sigaradan uzak durun. Boğaz ağrısı durmadan şiddetlenirse doktora başvurmanın gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir