Bölgelerde Tekalifi Milliye Emirlerinin Uygulanmasıyla İlgili Bilgi

YAŞADIĞINIZ YÖREDE VE BÖLGEDE TEKALİFİ MİLLİYE EMİRLERİNİN UYGULANMASIYLA İLGİLİ İNTERNET, ANSİKLOPEDİ VE KÜTÜPHANELERDEN BİLGİ EDİNİNİZ

1- İstanbul içinde yaşayan her haneden birer çift çorap ve çarık hazırlayıp tekalif-i milliye komisyonuna teslim edilmeli.

2-İstanbul’da tüccar veya halkın sahip olduğu çamaşırlık bez, kaput bezi, patiska , pamuk, yıkanmış yahut yıkanmamış yün ve tiftik erkek elbiseleri için elverişli her türden kışlık yahut yazlık kumaş,kalın bez, kösele, vaketo, taban astarlığı, sarı ve siyah meşin, sahtiyan, dikili halde veya dikili olmayan çarık, potin, demir kundura için çivi, tel çivi, kundura ve saraç ipliği, nallık demir veya yapılmış nal,mıh, yem torbası, yular, belleme, kolan, kaşağı, urganların %40ına parası sonra ödenmek üzare el konuldu.
3. İstanbul’da elde bulunan buğday, saman, arpa,un,mercimek, nohut, fasülye, bulgur, kasaplık hayvan, şeker, pirinç, yağ, tuz, çay, gaz, sabun ve mumlar gönderildi.
4. İstanbul halkının ellerindeki savaşa uygun tüm cephane ve silahı gizlice yollandı.
5. İstanbul ile çevre halkı eldeki dört tekerlekli yaylı araç, bütün hayvanları ve gereçleriyle birlikte dört tekerlekli at, öküz ve kağnı arabaları ile birlikte binek hayvanlarının, top çeker hayvanlar, katırlar, yük hayvanlarının, deve ve eşeklerin bir bölümü yollandı.

Yaşadığınız Yöre ve Bölgelerde Tekalifi Milliye Emirlerinin Uygulanmasıyla İlgili Bilgi Aktardık.

One thought on “Bölgelerde Tekalifi Milliye Emirlerinin Uygulanmasıyla İlgili Bilgi

  • 07/12/2013 tarihinde, saat 15:14
    Permalink

    çok güzel ve öz bilgi

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir