Bölgelerimize Göre Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Ekonomik faaliyetler bir toplumun ekonomisinin güçlü olup olmadığını belirleyen en önemli faktör olarak bilinir. Bir toplumun ekonomisinin güçlü olması o toplumun her alanda güçlü olması anlamına da geldiğinden dolayı ekonomik faaliyetlerin önemi oldukça büyük olmaktadır. Ekonomik faaliyetler bölgeden bölgeye değişiklik göstermek ile birlikte bunun sebebi bölgenin sahip olduğu özellikler ile ilgili olmaktadır. Bizler de sizler için yayınlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere bölgelerimize göre ekonomik faaliyetler nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

bölgelere göre ekonomik faaliyetler ile ilgili görsel sonucu

 • Akdeniz Bölgesi: Bu bölgede görülen ılıman iklim nedeniyle tarıma elverişli birçok alan bulunmaktadır. Ayrıca kış aylarının çok soğuk geçmemesi seracılık faaliyetlerinin de gelişmesine sebep olmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde gerçekleşen diğer ekonomik faaliyetler ise demir çelik, kağıt, tarım aletleri, turizm ve gübre olarak bilinmektedir.
 • İç Anadolu Bölgesi: Bu bölge de tarıma elverişli olduğundan dolayı tarım ekonomik faaliyetlerin başında gelmektedir. Sanayi, turizm ve ticaret de diğer ekonomik faaliyetler arasında yer almaktadır.
 • Karadeniz Bölgesi: Ülkemizin en fazla ormanlık alanına sahip olmasından dolayı ekonomik faaliyetler arasında ilk sırada ormancılık yer almaktadır. Balıkçılık, madencilik, tarım ve turizm de diğer ekonomik faaliyetlerdir.
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Bu bölgede yükselti fazla olduğundan dolayı en fazla elektrik enerjisi burada üretilmektedir. Tarım, büyükbaş hayvancılık ve arıcılık bu bölgedeki en önemli ekonomik faaliyetler olarak bilinir.
 • Ege Bölgesi: Ekonomik faaliyetleri arasında tarım başta olmak üzere ticaret ve hammade ithal edilmesi olmaktadır.
 • Marmara Bölgesi: Ticaret başta olmak üzere tarım, sanayi ve hizmet sektörü, turizm ve bankacılık en önemli ekonomik faaliyetler arasında yer almaktadır.

Bölgelerimize Göre Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

One thought on “Bölgelerimize Göre Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

 • 27/03/2018 tarihinde, saat 20:11
  Permalink

  çok güzel olmuş amadaha uzun olabilirdi ama ginede güzel

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir