Boyun Sarkması

Boyun estetigi: Boyun bölgesindeki yipranma genellikle birçok kiside yüze göre daha önce olmaktadir. Bu haftaki yazimi kongre için bulundugum Londra`dan yaziyorum. Eski dönemlerden itibaren, bunu British Museum`daki bulunan eserlerden bir kez daha anladim, boyun ve dekolte bölgesini kapatmak için bir aksesuar kullanilir.

Bana basvuran kisiler genellikle boyuna yönelik girisimlerin az oldugunu düsünürler. Yillar içinde boyuna yönelik birçok basarili ve farkli teknik gelistirildi. Çene görünümünün keskinligi çok daha genç ve aktif göstermektedir. Kisinin boyun bölgesindeki cilt sarkmasi, yag birikimi ve düzeyine göre tedavi farkliliklari olmaktadir.

BOTOX : Boyun bölgesindeki yatay çizgiler ve yan taraftaki bant seklindeki görünüme 4-6 aylik sürelerle yapilan botox uygulamasi yapiyoruz. Ofis sartlarinda lokal anestezik krem uygulanimi sonrasi 5-10 dakikalik bir uygulamadir. Özellikle baslangiç döneminde yakalanirsa daha basarili olunuyor. Botox sayesinde çene daha belirgin hale getirilebiliyor.

Vital: Boyun bolgesinin hizli yaslaniminin en büyük sebeplerinden biri kuruluktur. Günese çok maruz kalan bu ince cilt yapisinda genellikle kuruluk sikayeti vardir. Son yillarda çok kullandigimiz hyaluronik asitin su ve elektrolit tutucu etkisi arttirilarak vital üretildi. Lokal anestezik krem uygulanimi takiben kisa bir uygulamayla bu bölge cilt içine enjekte ediyoruz. 6-8 aylik dönem içinde boyun bölgesinin nemliligini saglayarak yaslanmasini durdurmakta, nemlendirici sürülmüs gibi parlak, canli bir görünüm vermektedir.

Radyo frekans: Boyunun alt kismina uygulanamiyor. Cilt üzerinden yapilan radyo frekans uygulamasiyla, dermis deki fibroblast aktivitesi arttirilarak kollajen artisi saglaniyor. Cildin kalitesinde artis görülüyor.

Lipoliz: Çene altindaki yag birikim düzeyi fazla degilse 15 gün � 2 aylik dönemlerde bu bölgeye yapilan enjeksiyonla yag oraninda azalma saglanabilmektedir.

Vaser Liposelection: Çene altindaki fazla birikmis yag dokusu için lokal anestezi altinda uyguladigimiz bir yöntemdir. Çene altidaki çok küçük bir kesiyle uygulanir. Özellikle sarkitma kapasitesi düsük oldugu için liposuctiona göre üstünlügü söz konusudur. Sadece yag dokusuna yönelik bir girisim oldugu için bag dokusu ve cilde zarari yoktur.

Ciltte gevsekligi çok olan kisilerde ataçlama veya boyun germe operasyonuyla birlikte kombine edilir.

Ataçlama: Sarkma seviyesi çok artmamis kisilerde korumak ve görünümü daha iyi hale getirmek için uyguladigimiz bir yöntemdir. Lokal anestezi altinda boynun alt kismi ve çene altina yönelik uygulanabilmektedir. Özel ataçlama materyalleri kullanilarak sarkan cilt ve kas yapisi askilanmaktadir. Kulak arkasindan yapilan girisimde kesi olmadigi için iz kalmamaktadir. 3-5 gün gibi kisa bir sürede güncel hayata dönülebilmektedir. Genellikle çene altinda yag birikimi varsa liposelection yöntemiyle kombine edilmektedir. Çenesi küçük olan kisilerde gidi daha fazlaymis gibi gözükür. Bazi kisilerde çene büyütmek içinde ataçlama veya protez konarak bu bölgedeki birikim daha az gösterilebilmektedir.

Boyun Germe: Yüz, anatomik olarak üç farkli bölgeye ayrilir. Üst yüz, sakak bölgesi, alin ve kaslari içerir, bu bölgeye uygulanan girisim üst yüz germe islemidir. Orta yüz, yanak ve üst dudak bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girisim orta yüz germe islemidir. Alt yüz, çene alti ve boyun bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girisim alt yüz ya da boyun germe islemidir. Her bir bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girisim uygulanabilir. Boyun germe islemi genellikle orta yüz germe islemi ile bir arada uygulanir. Boyun germe isleminde yapilan ameliyat kesisi kulak arkasindan saçli deriye dogru uzatilir. Boyun derisi ve kaslari serbestlestirilerek yukariya dogru asilir. Boyundaki sarkma ve kirisikliklar giderilir, çene açisi belirginlesir, gergin bir boyun görünümü kazandirilir. Kesi, kulak arkasinda kaldigi için, disaridan bakildiginda görünür bir iz kalmaz.

Boyun germe ameliyati genellikle yüz germe ameliyatinin bir parçasidir. Ama gerektiginde yalniz da yapilabilir. Boyundaki duruma göre operasyon yönlendirilir. Katlanma ve kirisikliklar için kulak arkasina germe yapilir. Eger gidida yaglanma var ise Liposelection yapilir veya çene altindan yapilan bir kesi ile buradaki yaglar alinabilir.. Geren bantlar kesilip kisaltilarak gevseyen boyun dokulari gerilebilir. Operasyon genel veya sedasyon anesteziyle uygulanir. Bir- iki haftalik iyilesme dönemi söz konusudur.

————————————————————————————————————————————————————-

Boyun Sarkması Boyun estetigi: Boyun bölgesindeki yipranma genellikle birçok kiside yüze göre daha önce olmaktadir. Bu haftaki yazimi kongre için bulundugum Londra`dan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir