Boyun Tutulması Belirtileri

Boyun Tutulması Belirtileri,Boyun Tutulması Belirtileri nelerdir,

Boyun tutulması boyun kaslarının aşırı zorlanması durumunda meydana gelen ve şiddetli ağrılara sebep olan bir rahatsızlıktır.

Boyun tutulması genellikle, başınızı her gün dik bir pozisyonda tutmanın yarattığı baskıdan ya da başınızı bütün gün bilgisayarda çalışırken olduğu gibi sabit bir pozisyonda tutmaktan kaynaklanır. Yaygın olarak görülen diğer nedenler; uygunsuz bir pozisyonda uyumayı, boynunuzu aniden çevirmenizi, duygusal ve psikolojik stresi ve yaralanmalan içerir.

Boyun tutulmasında kunt bir ağrı ya da sızlama, sertlik ve acı, ağrılı kas spazmlar, boyun esnekliğinizin kısıtlanması ve iltihaplanma (şişme ve kızarıklık) gibi durumlar yaşayabilirsiniz.

Boyun Tutulması Tedavisi: Parasetamol ya da aspirin gibi steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlan da kapsayan reçete ile satılmayan ilaçlar, ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. İltihaplanmayı azaltmak için ilk 2 gün boynunuza günde dört defa 15 dakika boyunca soğuk kompresler uygulayınız; sonra kas spazmlarım rahatlatmak için aynı düzende sıcak (sıcak su şişesi ya da ısıtma pedi şeklinde) uygulayınız. Uzanarak ya da boynunuza ve üst sırt kaslarınıza masaj yaptırarak başınızı dinlendiriniz.

Ağnnız 3 günden fazla devam ederse, doktorunuza danışınız. Doktorunuz, ağrıyı hafifletmek için yumuşak bir boyunluk takma¬nızı ve başımzı hareket etmekten sakınmanızı önerebilir. Ancak, boyunluğu her seferinde sadece birkaç saat takmaya dikkat etmelisiniz. Bazı doktorlar kas gevşetici ilaçlar da reçete edebilirler.

————————————————————————————————————————————————————-

Boyun Tutulması Belirtileri Boyun Tutulması Belirtileri,Boyun Tutulması Belirtileri nelerdir, Boyun tutulması boyun kaslarının aşırı zorlanması durumunda meydana gelen ve şiddetli ağrılara sebep olan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir