Boyun Uzaması İçin Ne Yapılmalıdır

Boyun Uzaması İçin Ne Yapılmalıdır,Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı , Boy Uzatma , boy Uzatma Sorunları , Boy Uzatmada Ne Yapılmalı,

Boyun uzunluğu önce genetik olarak gerçekleşir eğer ailenizin boylarıda kısaysa bu sizde genetik bir oluşumdur.

En uygun beslenme tarzı, sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınması. Sağlıklı bir gebelik sonunda genellikle kız çocukları 48 cm, erkek çocukları 50 cm boyunda doğuyor ve süratle uzamaya devam ediyorlar. Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve iyotlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli mineraller. Fakat “bu vitamin ve mineraller ne kadar fazla alınırsa boy o kadar uzun olur” diye düşünmemek gerekir. Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir.

Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Çiğ yenebilecek sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca pişirilmeden yedirilmesi gerekiyor. Her türlü katı gıdayı alabilen çocuklarda ek vitamin takviyesine gerek olmuyor. Alınan ek vitaminlerin boy uzamasına bir katkısı bulunmuyor.
Gereğinden fazla alınan protein ve kalori de boyu uzatmıyor.

Beslenme yetersizliği boy kısalığı nedenlerinin başında gelir hatta en önemlisidir. Yiyecekler boy uzamasında ne ölçüde etkilidir ya da bir etkisi var mıdır? Evet kesinlikle vardır hatta gıdaların boya etkisi hamilelik döneminde başlar. Çocuğun normal boylu olabilmesi için anne sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı, hamilelik döneminde diyet uygulayacaksa bu diyet çok sıkı olmamalı hatta kilo vermek için çalışmamalıdır. Ayrıca fazla alınacak kiloların da gebeliğin sağlıklı şekilde sürmesini engelleyebileceği unutulmamalıdır.

Çocukluk döneminde iyi bir gelişim için uyku çok önemlidir. Düzenli uykunun, zihinsel ve fiziksel gelişim için önemi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

*5 dakika esneme hareketleri sonrasında 3 dakika ip atlayıp 1 dakika dinlenme ve yine 3 dakika ip atlama ve bunu 3–4 kere uygulamak.

*Sonra yeterince dinlenildikten sonra kolları ve bacakları uzatma ve çekme. Bu, aynı esneme hareketi gibi olacak.

*Her gün bu hareketler yapılmalıdır ve yaklaşık 20 dakikayı alır sanırım.

*Bunun dışında haftada 2 kere basket oynamak buna ek ilave olarak yapılabilir.

*Bunların dışında ikinci önemli bir unsur ise beslenmektir. Çünkü kemiklerin gelişmesini sağlayan maddeler Kalsiyum D vitamini ve K vitamini ile magnezyumdur. Eczaneye gidip bunu temin etmelidir

*İlave olarak da yatmadan evvel 300 ml süt içilmesi tavsiye ediliyor çünkü büyüme ve gelişme uykuda başlıyor. Büyüme hormonu gece aktif olduğu için. Sabahları da yine 300 ml süt içilmesi uygun düşer.

*Her sabah düzenli olarak kahvaltı yapın.

*Kahvaltıda süt, peynir, yoğurt, yumurta, zeytin gibi yiyecekleri mutlaka bulundurun.

*İşe veya okula gidiyorsanız taşıt yerine yürümeyi seçin.

*Fazla ağır işler yapmayın.

*Güneşli havalarda yürüyüş yapın. (D vitamini en çok güneş ışığında bulunur)

*Yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.

————————————————————————————————————————————————————-

Boyun Uzaması İçin Ne Yapılmalıdır Boyun Uzaması İçin Ne Yapılmalıdır,Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı , Boy Uzatma , boy Uzatma Sorunları , Boy Uzatmada Ne

3 thoughts on “Boyun Uzaması İçin Ne Yapılmalıdır

 • 24/01/2016 tarihinde, saat 18:23
  Permalink

  bol bol sebze meyve hoplama egzersiz yapmaluı

  Yanıtla
 • 26/04/2013 tarihinde, saat 18:48
  Permalink

  boyum uzamıyor bir çare bulalım doktora gittim ammm daha bekliyorum sonucum çıkmadı birde size danışayım dedim yardım r-etmek için bir cevap gene yeter……..

  Yanıtla
  • 24/01/2016 tarihinde, saat 23:16
   Permalink

   amk sendebiraz oyna gez dollaş sıpla mıpla bir şeyler yap

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir