Brigitte Bardot Hayatı

Brigitte Bardot Kimdir, Brigitte Bardot Hayatı Biyografi

Fransız sinema oyuncusu. 20. yy Av­rupa sinemasının belli başlı cinsellik sembollerinden biridir.

28 Eylül 1934’de, Paris’te doğdu. Bir sanayicinin kızıydı. Rahat bir çocukluk geçirdi, küçük yaştan başlayarak bale çalıştı. 15 yaşındayken Elle dergisine kapak mankeni oldu. Bu kapak genç yönetmen Roger Vadim’in dikkatini çekti. İrili ufaklı filmlerde görün­dükten sonra 1952’de Vadim ile evlenen Bardot, bu yönetmenin Et dieu crea la femme (Ve Tanrı Kadını Yarattı) filminde uluslararası üne ulaştı.

Somurtkan dudakları, çocuksuluğu, sarışınlığı ve cinsel çekiciliği­ni büyük bir aldırmazlıkla sergilemesi yeni bir tipin doğuşunu haberliyordu. Film büyük iş yaptı; özellikle ABD’de o zamana değin sinemateklerden başka yerde oynamayan Fransız filmleri, bu filmin başarısından sonra ticari sinemalarda gösterilmeye başlandı.

Bardot’nun bunu izleyen filmleri her zaman aynı başarıyı elde edemedilerse de “BB” imajı dikkatle korundu. Pierre Louys’un romanının uyarlaması olan la Femme et le pantin (“Kadın ve Kukla”) ; Bardot’ nun ilk güldürü rolü Babette s’en vaten guerre (Babette Harbe Gidiyor) ;ilk dramatik rolü la Verite (“Gerçek”), bu imajın yayılmasını sağladı.

Gene Vadim’le yaptığı ve eleştirmenlerce beğenilen ender filmleri arasında yer alan la Repos du guerrier (“Savaşçının Dinlenişi”), Bardot’nun meslek yaşa­mında kısa süren “ciddi filmler” dönemini başlattı. Louis Maile, az çok Bardot’nun özel yaşamına dayalı la Vie privee’de (“Özel Hayat”) onu baş rolde oynattı. Jean Luc Godard’ın A. Moravio uyarlaması le Mepris (Nefret) filminin baş rolünde de Bardot vardı. Gene Louis Malle’in iki kadın devrimciyi konu edinen güldürüsü Viva Maria! ile gene Godard’ın Masculin- Feminin’i (1966) de Bardot’nun ciddi filmlerindendi.

  • Eserleri (başlıca): Oynadığı filmler: Et dieu crea la femme, 1956, (Ve Tanrı Kadını Yarattı); Les Bijoutiers du dair de lune, 1958; Babette s’en va-t-en guerre, 1959, (Babette Harbe Gidiyor); La Verite, 1960, (“Gerçek”); La Repos du guerrier, 1962, (“Savaşçının Dinlenişi”); La Femme et le pantin, 1960, (“Kadın ve Kukla”); La Vie privee, 1962, (“Özel Hayat”); Le Mepris, 1963, (“Nef­ret”); Viva Maria!, 1965; Masculin-Feminin, 1966, (“Er- kek-Dişi”); L’Ours et la poupee, 1970; Si Don Juan etait une femme, 1973, (“Don Juan Kadın Olsaydı”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir