Burnun Görevleri ve Özellikleri

Burnun Görevleri Nelerdir, Burnun Özellikleri ve Görevi Kısaca

Burun koku almak için gerekli organıdır. Uç kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten oluşur. Burun boşluğu “sapan” kemiği aracılığıyla ikiye ayrılır.
Boşluklardan ortaya doğru üçer adet kemik çıkıntı aşağıya iner. Aralarında hava dolaşan bu kemiklere “boynuzcuk kemikleri” adı verilir.

Bu kemiklerin arasındaki boşluklara “sinüs” adı verilir. Sinüslerin iltihaplanmasına “sinüzit” adı verilir.

Burun boşluğu mukus salgısı yapan epitel hücreleriyle döşeli halde bulunur. Burun içerisindeki kıllar ve mukus kirli havayı filtre eder, mukus havayı nemli hale getirir, burun içindeki kıvrımlar havanın sıcaklığını arttırır.

Koku alma sinirleri burun boşluğunun üst kısmındaki “sarı bölge” de bulunur. Havaya karışmış koku zerrecikleri mukus içinde çözünerek koklama sinirlerine uyarı gönderir. Duyu sinirleri gelen uyartıyı beyine taşır. Böylece koku algılanmış olur.

Koklama ve tatma duyuları suda çözünebilen maddelere duyarlılık gösterir. Bu sebeple birbiriyle yakından ilgilidir. Örnek olarak nezle olduğumuz zaman koku ve tat alma duyularımız iyi çalışmaz.

Burnun Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 thoughts on “Burnun Görevleri ve Özellikleri

 • 15/11/2015 tarihinde, saat 14:41
  Permalink

  güzel site ama çok uzun yazılmış

  Yanıtla
 • 26/03/2014 tarihinde, saat 10:31
  Permalink

  They have since been out to purify Africa with lemon scented Sunlight detergent, so Bobo can have a purer image to the lemon gods

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir