Burun Eti Belirtileri

Burun Etinin Belirtileri,
Burun Eti nedir Belirtileri nelerdir,
Geniz Eti Belirtileri


Burun Eti Nedenleri

Burun eti insanda doğuştan vardır, ama genellikle ergenlik çağından önce yok olur. En belirgin oldukları dönem,bir ile dört yaş arasıdır. Bunun nedeni, çocuğun bu yaşlar arasında, değişik enfeksiyon etkenlerine sürekli açık oluşudur.
Burun etinin nasıl iltihaplandığını tam olarak anlaşılamamıştır, ama solunum yoluyla alınan herhangi bir mikrobun etkili olabildiği bilinmektedir. Bir kez zarar gören burun etine kronik enfeksiyonun yerleşmesi ise kolaydır. Ayrıca yineleyen enfeksiyonlar, burun etlerinde şişmelere ve çeşitli sorunlara yol açabilirler.

Burun Eti Belirtileri

Burun etleri enfeksiyon sonucu şişerlerse, burundan hava almayı engellediklerinden, çocuk ağzından solumaya başlar. Sonuçta geceleri horlama görülür; konuşma etkilenir ve ”burundan ya da genizden konuşma” denen durum ortaya çıkar. Ağızdan soluk almak, ağzı kurutur; bu yüzden çocuk sürekli bir şeyler içmek ister.
Burun etinin enfeksiyonla savaşımı sırasında, ölü ve diri akyuvarlar irin oluştururlar. Bu, irin akıntısından farkı, normal akıntı gibi renksiz ve sulu olmayışıdır. Çocuk, akıntı nedeniyle sürekli burnunu çeker. Ancak bu kez de akıntı genzine kaçarak, öksürüğe neden olur.

Burun Etinin Tehlikeleri

Şişmiş burun etleri östaki borularını tıklayabilirler. Östaki boruları, kafatası kemiklerinin içinde, kulakzarından yutağa uzanan bir çift tüneldir. İşlevleri, ortakulak içindeki basınç ile dış basınç arasındaki dengeyi korumaktır. Büyüyen burun etleriyle tıkanırlarsa, basıncı dengeleyemezler.
Asıl tehlike, kulağın içindeki doğal salgıların dışarıya akamamasıdır. Bu durumda, işitme organı salgıyla tıkanır ve işitme bozukluğu başlar. SAlgılar iltihaplı bir özellik kazanırsa, ortakulak iltihabı orataya çıkar. Ortakulak iltihabı hem çok ağrılıdır, hem de işitmeyi kalıcı olarak etkiler.

Burun Eti Tedavisi

Gargaranın yararı yoktur. Burun eti tedavisinde üç tür ilaç kullanılabilir: Dekonjestanlar, antihistaminikler ve antibiyotikler. Ancak ilaç almadan önce bir doktora danışmak gerekir.
Başka yöntemler sonuçsuz kalırsa burun eti, son çare olarak ”adenoidektomi” adı verilen bir ameliyatla alınır. Ameliyat, oldukça basittir ve hastanede genel anestezi altında yapılır. Aynı ameliyatta çoğu kez bademcikler de çıkarılır.

Ciddi komplikasyonların önlenmesi zaman, enfeksiyon hastalıklarının azalması ve tedavideki gelişmeler, burun etini yirmi yıl önceki kadar büyük bir sorun olmaktan çıkarmıştır. Belirtiler, çocuk altı yaş dolayındayken kendiliğinden yok olmaktadır.Ondan önce de küçük çocuklar, genellikle yeni ilaçlarla ameliyattan kurtarılabilmektedir.
————————————————————————————————————————————————————-

Burun Eti Belirtileri Burun Etinin Belirtileri, Burun Eti nedir Belirtileri nelerdir, Geniz Eti Belirtileri Burun Eti Nedenleri Burun eti insanda doğuştan vardır, ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir