Burun Spreyi İsimleri

Burun Spreyleri,
Burun Spreyi İsimleri

BURUN DAMLA VE SPREYLERİ

Burun spreyleri, KBB hastalıklarında sık kullanılan ilaçlardır. Hatta birçok kez hastalar kendileri bu ilaçlara başvururlar. Ancak kontrolsüz kullanıldıklarında yan etkileri daha sık görülür. Tüm burun spreyleri aynı ilacı içermezler. İçeriklerine göre burun spreylerini şu şekilde sınıflandırılabilir;

Dekonjestanlar : Burun içinde damarların genişleyerek tıkanıklık oluşturmasına konjesyon denir. Dekonjestanlar da damarlardaki bu genişlemeleri ortadan kaldırarak burun tıkanıklığını çözerler. Genellikle burun damla ve spreyi şeklinde olmasına rağmen özellikle antigribal ilaçların içerisinda ağızdan alınacak formda da bulunurlar. En çok bilinenleri Xyloaaaazolin,Oxyaaaazolin,Naphazolin ve phenylephrine ‘dir. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Üst solunum yolu infeksiyonları veya alerjik rinite bağlı burun tıkanıklıkları en sık kullanım alanlarıdır. Ağızdan uzun süreli kullanılabilselerde burun damla/sprey şeklinde 5 günden fazla kullanılmamaları gerekir. Çünkü damarların kasılıp gevşemesini sağlayan kasları bozarak sürekli burun tıkanıklığına yol açabilirler. Buna rebound etki denir. Bu damlaların en önemli yan etkiside budur. Yani uzun süreli kullanılmaları halinde oluşturdukları burun tıkanıklıkları ve konka (burun içindeki normalde bulunan etler) büyümeleridir. Hastaların burnunu çok rahatlattıkları için, uzun süreli kullanılmaya meyillidirler. Fakat ilacın etkisi geçince burun tıkanıklığı daha şiddetli olur. Burnu açmak için yine aynı spreyler kullanılırsa olay kısırdöngüye girer. Bunun dışında burunda kuruma, kabuklanma, kanama ve tansiyon yükselmesi gibi yan etkiler yapabilir.

Steroidler: Bazı burun spreyleri kortizon türevleri (steroid) içerirler. Bunların en önemli kullanım yerleri alerjik rinittir. Bazen konka hipertrofisinde de kullanılırlar. Burundan kullanıldığında tüm vücudu etkileme yüzdesi son daraca düşüktür. Alerjik rinitte çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. En sık bilinenleri Fluticason Propiyonat, Triamcinolone Acetonide, Moaaaason Furoate Monohydrate ve Budesonide’dir

Genellikle günde 1 veya 2 kez kullanılırlar. Dekonjestanların aksine kullanım süreleri uzundur. Bazen aylarca kullanmak gerekir. Zaten etkileri yaklaşık 1 haftada başlar. Bu nedenle kullanımın başlangıcında iyi sonuç elde edilmezse bırakılmamalıdır. Yan etki olarak burunda kuruma, yanma, kabuklanma ve kanama yapabilir.

Antihistaminikler: Bu ilaçlar genellikle ağızdan kullanılırlar. Ancak bazı yan etkileri nedeniyle ağızdan kullanamayan hastalarda burun spreyi şeklinde de kullanılabilir. Alerjik rinit tedavisinde kullanılır. Bu amaçla azelastine kullanılır. Günde 2 kez kullanılan bu ilaçta burunda kuruma, yanma ve kanama yapabilir.

Sodyum Kromoglikat: Alerjik rinitte şikayetlerin oluşmasını önlemek için kullanılır. Dekonjestan ve steroidli spreyler daha çok mevcut şikayetleri ortadan kaldırmak için kullanılırlar. Bu sprey, diğerleri ile birlikte kullanılabilir.. Genellikle alerjik ortama girmeden yarım saat önce kullanılması, alerjik belirtilerin ortaya çıkmasını zorlaştırır. Günde 4 kez kullanılması uygundur. Pek yan etkisi yoktur. Burun irritasyonu görülebilir.
————————————————————————————————————————————————————-

Burun Spreyi İsimleri Burun Spreyleri, Burun Spreyi İsimleri BURUN DAMLA VE SPREYLERİ Burun spreyleri, KBB hastalıklarında sık kullanılan ilaçlardır. Hatta birçok kez hastalar

One thought on “Burun Spreyi İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir