Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu

buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu

Buz pateninin tarihi Finlandiya’da 4000 yıl önce başladı. Buz Pateni kim tarafından ve hangi amaçla icat edildi tam olarak bilinmemektedir. Patende kullanılan çelik bıçaklar 13. yüzyıl civarında kullanılmaya başlanmıştır. Bazı tarihçiler buz pateninin 14. yüzyılda Avrupa’da başladığını iddia etmektedirler. Her durumda, buz pateni hem soylular ve hem de halkın ortak sporu olmuştur. Kral II James Hollanda’ya yaptığı bir ziyaret sırasında buz patenini yapan insanları görmüş ve İngiltere’de de yaygınlaşmasına öncülük etmiştir.

Özellikle Rönesans’ın başlamasıyla, buz pateni kıta çapında Avrupa’ya yayıldı. Çeşitli sanat eselerinde paten yapan insan figüleri yer aldı. Rönesans boyunca, buz pistleri yapılmaya ve kullanılmaya başladı. Imparator II Rudolf özellikle kendisi paten yapmak için bir pist yaptırdı.

Bu zevkli sporu yapan diğer soylular Fransa Kralı XVI Louis ve III Napoleon olarak tarihe geçti. Avrupa’nın bazı bölümlerinde buz pateni aristokratlar ile sınırlı kalsa da sonunda buz pateni çok geniş kitlelere uzandı.

1500′lerin sonuna doğru, buz pateni ve kıta çapında bilinir ve yapılı olmuştu. 1642 yılında Edinburgh Paten Kulübü kuruldu. İlk zamanlar zevk için yapılan bir faaliyet olarak başlamış olmasına karşın, sonunda bir sportif yarışma halini aldı. 1760 yılında çeşitli yarışmalar düzenlendi ve İngiltere’de çok popüler bir spor halne geldi.

İngilizler Amerika’ya yerleşirken, onlarla birlikte bu spor da taşıdı. 1800 lü yıllar boyunca, buz pateni yavaş yavaş ABD’de popüler oldu. 1889 pateni tarihinde ilk dünya şampiyonası Hollanda’da yapıldı.

Metal kelepçeli patenler Philadelphia’da 1848 yılında icat edildi. Çok kısa bir zaman içerisinde patenciler tarafından kullanılmaya başlandı. 1870 li yıllarda yapay buz pateni pisti İngiltere’de kuruldu.

1914 yılından sonra buz pateni ile ilgili sayısız yenilik tanıtıldı. Firmalar arasındaki rekabet, çok çeşitli ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün bile kullanılan ve düşme sırasında başınızı korumak için kasklar üretildi.

Kökeni ve geçmişi hala tartışma konusu olsa bile Buz pateni dünyanın birçok yerinde popülaritesini hep koruyan bir spor dalı olmuştur.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu Buz pateninin tarihi Finlandiya’da 4000 buz pateni ne zaman bulundu, buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir