Çardak Kuşu

Çardak Kuşu özellikleri hakkında bilgi

Çardak kuşu, Passeriformes (ötücü kuşlar) takımının Ptilonorhynchidae familyasını oluşturan 17 kuş türünün ortak adıdır. Avus­tralya, Yeni Gine ve yöresindeki adalarda yaşayan çardak kuşları toprak üstünde ol­dukça özenli yapılar kurarlar. Erkek kuş, oluşturduğu çardağın içinde ya da üzerinde gösteri yapar ve yüksek sesle şakır; dişi kuşlar erkekle burada buluşurlar ve biraz ötedeki basit yuvalara yumurtlarlar. Çeşitli parlak ve renkli cisimlerle donatılan çar­daklar üç çeşittir. Archboldia papuensis’m yaptığı platform tipi, çevresine çeşitli cisim­lerin yerleştirildiği bitkisel maddelerden yapılmış kalın bir yastıktır. Kuzeydoğu Avustralya ormanlarında bulunan Scenopoeetes dentirostris kurumuş yaprakları gü­müşsü yüzleri yukarı gelecek ve bir halka oluşturacak biçimde düzenler.

cardakkusu

İkinci tip çardaklar temizlenmiş bir alan­da, bir ya da daha çok fidan çevresinde biriktirilen ince dallarla yapılan kulelerden oluşur. Prionodura newtotıiana kuleden ku­leye çatı biçiminde bir köprü kurar. Amblyornis cinsinin dört türünün erkekleri dire­ğin çevresinde ağaç yosunlarından bir örtü oluşturarak onu çiçekler, yumuşak meyve­ler ve başka cisimlerle süslerler. Öteki türlerin turuncumsu renkteki tacından yok­sun olan A. inornatus en süslü bahçeyi yapar. Kurduğu kulübe bir çocuğun evcilik oynadığı yeri andıracak kadar büyüktür.

Cadde tipi, ince dallardan yapılmış yuvar­lak bir hasırın üstünde çubuklardan örül­müş iki koşut duvardan oluşur. Ptilonorhynchus violaceus; Sericulus chrysocep­halus ve akrabaları; Chlamydera maculata ve akrabaları bu tür çardaklar kurar. Ptilo- norhynchus ve Sericulus türleri bitki özü, kömür tozu ve salyadan oluşan bir boya yapar ve bunu iç duvarlara uygularlar. Boyayı sürmek için bazen yeşil yapraklar kullanılabilir. Bu, bir kuşun aygıt kullanma­sının az rastlanan örneklerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir