Carlos Fuentes Kimdir

Carlos Fuentes Kimdir,Carlos Fuentes Hayatı ve Biyografi

(1928)

Meksikalı yazar. Çağdaş Latin Amerika edebiyatının dünyada tanınmasını sağlayan yazarlardandır.

11 Kasım 1928’de Mexico City’de doğdu. Bir diplomatın oğludur. Meksika Üniversitesinde ve Cenova’daki Institute des Hautes Etudes Internationales de öğrenim gördü. 1954’de Dış işleri Bakanlığı Yayın Bölümü başkan yardımcılığı, 1957-1959 arasında Kültürel İlişkiler Bölümü başkanlığı yaptı. 1954- 1958 arasında Revista Mexicana de Literatürü, 1959- 1961 arasında ise El Espectador adlı dergilerin yayımcılığını üstlendi. 1974-1977 yıllarında Meksika’nın Fransa büyük elçisi oldu. Columbia Üniversitesinde İspanyol edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat, Penn- sylvania Üniversitesi’nde İngiliz ve Latin dilleri üzerine dersler verdi. Çeşitli yıllarda Princeton ve Cam- bridge üniversitelerinde de öğretim üyeliği yaptı. Cambio de piel (“Deri Değiştirme”) adlı romanıyla 1967’de Biblioteca Breve Ödülü’nü, Terra Nostra (“Ülkemiz”) ile 1975’de Javier Villaurrutia Ödülü’nü, 1977’de de Romula Gallegos Ödülü’nü aldı.

Bir süre sinemayla uğraştıktan ve İspanyol sine­ma yönetmeni Luis Bunuel ile birlikte çalıştıktan sonra 1954’de Los dias enmascarados (“Maskeli Gün­ler”) adlı öykü kitabım yayımladı. Dört yıl sonra La regidn mas transparente (“Saydam Bölge”) adlı ilk romanında parasal sorunlar içinde sıkışıp kalan eski bir devrimcinin öyküsü çevresinde, Mexico City kentinin sınıfsal karmaşasını para ve iktidar tutkularının egemen olduğu çağdaş Meksika toplumunun çelişkilerini anlattı.

Daha sonraki roman ve öyküleri de kendi kültürü ve toplumu karşısındaki hoşnutsuzluğunu yansıtır. 1959’da yayımlanan Los buenos conciencias (“Vicdan”) adlı ikinci romanı zengin bir aileden gelen ve toplumdaki değerlere başkaldıran genç bir adamın tükenişini ve giderek çöküşe sürüklenişini anlatır.

1962’de yayımlanan La muerte de Artemio Cruz’dz (Artemio Cruz’un Ölümü) ise, ölmekte olan eski bir devrimcinin yaşadığı ruhsal karmaşayı konu almıştır.

Fuentes yalnızca Meksika edebiyatının değil, çağdaş Latin Amerika edebiyatının da önde gelen yazarlarındandır. Başkaldıran insanların tükenişlerini ve yenilmişlikleri, Mexico City kentindeki yaşamı, Latin Amerika ve Avrupa arasındaki kültürel bağları yansıtan roman ve öyküleriyle Meksika edebiyatının sınırlarını aşmış, uluslararası bir ün kazanmıştır.

  • Eserleri  (başlıca): Roman: La regidn mâs transpa­rente, 1958, (“Saydam Bölge”); Los buenos conciencias, 1959, (“Vicdan”); La muerte de Artemio Cruz, 1962, (Artemio Cruz’un Ölümü); Cambio de piel, 1967, (“Deri Değiştirme”); Terra Nostra, 1975, (“Ülkemiz”). Oykü- Kısa Roman: Los dias enmascarados, 1954, (“Maskeli Günler”); Aura, 1962; Cumpleanoş, 1969, (“Doğumgü- nü”); Cuerpos y ofrendas, 1972. İnceleme: La Nueva Novela Hispanoamericana, 1969, (“Yeni Latin Amerika Romanı”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir