Caz Orkestrasını kim buldu, Caz Orkestrasının icadı

Caz Orkestrasının icadı, Caz Orkestrası nasıl bulundu, Caz Orkestrası ne zaman kuruldu

1900 yılında, ABD’de, New Orleans’da, Buddy Bolden adlı Zenci müzisyen tarafından kuruldu. Orkestrada Bolden’ın çaldığı trompet dışında kornet, klarinet, trombon, keman, gitar, basgitar ve davul vardı. Müzik tarihçisi Bud Scott’a göre, “Bolden bir gün kiliseye gitti ve caz müziği kafasında orada oluştu.”Bolden’ın caz müziğinin kurucusu olduğunu kabul edebilmek için, müzik tarihçilerinin tek dayanağı, kendisini tanıyanlar ve dinleyenlerdir. Hiç kuşkusuz, Bolden’ın yaptığı müzik, belirli bir gelişimin bir parçasıdır. Daha doğrusu, onun yaptığına, geleneksel Zenci müziğine caz formu vermek denilebilir. Bu ilk caz orkestrası, New Orleans’daki çalışmalarını 1907 yılına kadar sürdürdü ve o yıl Bolden’in delirmesi üzerine dağıldı.

İlk caz orkestrasyonu ise 1915 yılında, Chicago’da yayınlandı. Ferdinand Joseph (Jelly Roll) Morton adlı caz ustasının yaptığı bu ilk orkestrasyonun adı, “Jell Roll Blues”dur.

Kendisini cazın asıl mucidi olarak ilan eden Morton, ilk orkestrasyonunu 1902 yılında yaptı: 1915 yılında yayınladığı Jell Roll Blues’u ise 1905 yılında düzenlemişti. Caz sözcüğünün ilk defa ve nerede kullanıldığına ilişkin iddialar da çeşitlidir. Morton, bu sözcüğü ilk kez 1902 yılında, yaptığı müziği “ragtime” denilen müzikten ayırmak için kendisinin kullandığını öne sürer. Müzik otoriteleri ise, bu yeni türün Chicago’da duyulmaya başlandığı tarih olan 1916′ya kadar özel bir isimle adlandırılmadığı inancındadırlar. Orkestra Şefi George Morrison ise, caz sözcüğünü, bu tarihten en az beş yıl önce Colorado’da duyduğunu söyler. Cazın tarihine ilişkin anılarını 1962 yılı Haziran ayında Denver Stüdyoları’nda banda alan Morrison şöyle konuşur: “Caz sözcüğünü, ilk kez -1-911 sıralarında duydum. Evet, evlendiğim yıldı o yıl ve caz sözcüğü kullanılıyordu. Gerek kendi düğünümde, gerek başka düğünlerde caz çalıyorduk. Hatta arabamın üzerinde de George Morrison Caz Orkestrası yazılıydı.” Caz sözcüğünün basına il yansıyışı ise, Chicago Herald gazetesinin 1 Mayıs 1916 günlü sayısında çıkan Johnny Stein Orkestrası’- na ilişkin bir haberde oldu. Haberde, Schiller’s Cafe adlı yerde, New Orleans Caz Orkestrası eşliğinde çığlıklar atan sarhoş kadınlardan söz ediliyordu.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Caz Orkestrasını kim buldu, Caz Orkestrasının icadı Caz Orkestrasının icadı, Caz Orkestrası nasıl bulundu, Caz Orkestrası ne zaman kuruldu 1900 yılında, ABD’de, New Orleans’da, Buddy Bolden adlı Caz Orkestrası nasıl bulundu, Caz Orkestrası ne zaman kuruldu, Caz Orkestrasının icadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir