Cemal Süreya Kimdir

Cemal Süreya Kimdir,Cemal Süreya Hayatı ve Biyografi

(1931)

Türk, şair. Biçimsel kaygıyı ön planda tutarak, yeni bir ses ve imge evreni kurduğu şiirleriyle “ikinci Yeni” şiir anlayışının öncülerinden sayılır.

Erzincan’da doğdu. İlköğrenimini İstanbul’da Beyoğlu 37. İlk okulunda yaptı. Orta öğrenimini pa­rasız yatılı olarak Bilecik Ortaokulunda ve Haydar­paşa Lisesinde tamamladı. 1954’de Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Bir süre Paris’te kaldı. 1955-1965 arasında Maliye Bakanlığında müfettiş muavinliği, müfettişlik görevlerinde bulundu. Bu görevinden ayrılınca, bir süre çevirmenlik yaptı

Lise sıralarında aruzla şiirler yazdı, ilk şiiri “Şarkısı Beyaz” 1953’de Mülkiye dergisinde yayım­landı. 1953-1959 arasında Yeditepe, Şairler Yaprağı, Evrim, Pazar Postası dergilerinde yayımladığı şiir ve yazılarıyla ilgi çekti.

İlk kitabı Üvercinka ile 1959 Yeditepe Şiir Armağanı’nı Arif Damar’la paylaştı. Göçebe ile de Türk Dil Kurumu 1966 Şiir Ödülü’nü kazandı; Şiirlerinin yanı sıra çağdaş Türk edebiyatı ve sanatı sorunları üzerine yazdığı deneme ve eleştirileriyle tanındı. Çeviriler yaptı. 1960’tan sonra çeşitli gazete ve dergilerde yazı ve şiirler yazdı.

İlk şiirlerinde bireyin iç dünyasının gizli yönleri­ni ironik bir söyleyişle dile getirdi. Göçebe’de kısa cümlelerle yoğun bir anlatıma yöneldi. Dil ve biçim oyunlarıyla kurulu daha sonraki şiir çizgisi giderek yalın bir düzeye erişti. Çağrışım öğeleriyle kurduğu usa dayalı şiirlerinin toplumsal eleştiri yönü ağır bastı.

Kendine özgü buluşları, nükteli dili, imge evre- nindeki özgünlüğüyle çağdaş Türk şiirinde İkinci Yeni diye anılan yeni bir şiir anlayışının öncüleri arasında yer aldı.

Eserleri (başlıca): Şiir: Üvercinka, 1958-1983; Göçe­be, 1965; Beni Öp Sonra Doğur Beni, 1973. Antoloji: Mülkiyeli Şairler, 1966; 100 Aşk Şiiri, 1967. Deneme: Şapkam Dolu Çiçekle, 1976; Günübirlik, 1982.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir