Çetin Emeç Suikasti Öldürülmesi

Çetin Emeç Suikasti Öldürülmesi Hakkında , Çetin Emeç Suikasti Öldürülmesi , Çetin Emeç Suikasti Öldürülmesi İle İlgili Bilgiler

 

 

Çetin Emeç Suikasti Öldürülmesi Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Gazeteciliğe 1952’de babası Selim Ragıp Emeç’in Son Posta gazetesinde başladı. 1972’ye kadar Hayat ve Ses dergilerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1972 yılında Hürriyet Grubu’na geçti. Hürgün Yayınları’nın Genel Yönetmenliğini yaptığı sırada Hürriyet Gazetesi genel yayın müdürlüğü görevini üstlenen Emeç 1984-1985 yıllarında da genel yayın yönetmeni olarak Milliyet’e geçti. 1986’da genel koordinatör olarak Hürriyet gazetesine döndü.

7 Mart 1990’da işine gitmek üzere İstanbul Suadiye’deki evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan’la birlikte öldürüldü. 38 yıllık gazeteci olan Emeç Hürriyet Gazetesi yönetim kurulu üyesi ve yazarıydı. Çetin Emeç Gazeteciler Cemiyeti Uluslararası Basın Enstitüsü ile Uluslararası Gazetecilik Basın Enstitüleri Federasyonu üyesiydi.

Çetin Emeç’in ölümünün ardından Sadun Tanju “Çetin Emeç-Bir Basın Şehidinin Anatomisi” adlı bir kitap yazmış ve söz konusu kitap 1992 yılında yayımlanmıştır.

Ayrıca Çetin Emeç’in ölümünün 15. yılında Doğan Kitap “Çetin Emeç-Genel Yayın Yönetmeni 1935-1990” adlı bir kitap hazırlamış ve yayımlamıştır. Kitapta Çetin Emeç’in kızı piyanist Mehveş Emeç’in (Birol) babası için yazıp bestelediği ve sanatçı Yavuz Bingöl’ün seslendirdiği “Reverie -Uzak Bir Rüya” adlı şarkının CD’si de yer almıştır.

Kabri Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır. Çetin Emeç’in adı İstanbul Bayrampaşa’da bir stadaKadıköy Suadiye’de Ankara Çankaya’da bulvarlara ve Ümraniye Dudullu’da Tekirdağ Çorlu’da Aydın Kuşadası’nda Tunceli’de çeşitli caddelere verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir