Çevre Sorunlarının Neden Olduğu Hastalıklar

Çevre sorunları hangi hastalıklara neden olur, bu yazımızda sizlere hava ve su kirliliğinin neden olduğu hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 13 milyon insan trafik, stres ve sağlıksız çevre koşulları yüzünden hayatını kaybediyor. Çevre koşullarının iyileştirilmesi bu ölümlerin büyük ölçüde azalmasını sağlayacak. Yapılan araştırmalara göre ise bu ölümlerin çoğu az gelişmiş ülkelerde meydana geliyor. Az gelişmiş ülkelerdeki kirli hava, temiz olmayan çevre şartları ve insanların düşük yaşam düzeyleri yüzünden bu ölümlerin meydana geldiği tahmin ediliyor.

Çevre kirliliği sadece insanların değil bütün canlıların yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. İki tür çevre kirliliği var: Geçici ve kalıcı kirlilik. Birinci kirlilikte hayvan pisliği gibi biyolojik ve bir süre sonra kendiliğinden yok olacak kirlilik türüdür. Genellikle bu kirlilikte insanın payı çok düşüktür. Ancak kalıcı kirlilik dediğimiz ve doğada yok olmayan bazı maddelerin (plastik, petrol ürünleri ve poşetler) doğaya karıştırılması yüzünden kirlilik kalıcı hale geliyor ve binlerce yıl boyunca geçmeyecek kadar büyük bir boyuta varıyor. Deterjan, radyasyon ve tarım ilaçları bu kirliliğe neden oluyor.

Hava kirliliği sonucu akciğer kanseri ve solunum yolu hastalıkları görülürken su ve toprak kirliliğindense yediğimiz yiyecekler doğrudan etkilendiği için vücudumuzun her organı bundan etkilenebiliyor. Mesela yediğimiz yemeklerin kirlenmesi sonucu tifo, tifüs, dizanteri gibi bulaşıcı hastalıklarla sarılık gibi insan hayatını olumsuz etkileyen hastalıklar oluşabiliyor.

indir (1)

Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

7 thoughts on “Çevre Sorunlarının Neden Olduğu Hastalıklar

 • 11/05/2015 tarihinde, saat 17:50
  Permalink

  kısa öz güzel hem ödevime hemde genel kültürüme katkıda bulundu hazırlıyanlara tesekkür ederim …:)

  Yanıtla
  • 15/12/2016 tarihinde, saat 20:52
   Permalink

   Aferin sana adam oluyon yavas yavas

   Yanıtla
 • 21/05/2014 tarihinde, saat 20:27
  Permalink

  berbat yani onu önceden söylim beğenmedim doğrusu çok kısa

  Yanıtla
 • 14/05/2014 tarihinde, saat 08:40
  Permalink

  mallll gibi :D

  Yanıtla
 • 12/04/2014 tarihinde, saat 19:39
  Permalink

  Çok güzel ama çok kısa daha uzun olsaydı daha güzel olurdu

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir