Çevrenin Öğrenme Üzerindeki Etkisi

Bir insan doğduğu andan itibaren çevresine bakarak öğrenmeye başlar. Sürekli olarak çevresini takip eder ve bulunduğu çevreye ayak uydurmaya çalışır. Tüm bilgileri öğrenirken çevresinden yardım alır ve yaşamının birçok bölümünde çevresinden yararlanır. Çevre faktörü, yaşam içerisinde geçerli olduğu gibi eğitimde de etkin bir faktördür. Günümüzde okul ortamına ayak uyduran ve kendisini çevreye göre değiştiren birçok öğrenci bulunmaktadır. Bunun en iyi örneği ise düz liselerde eğitim gören öğrencilerdir. Günümüzde velilerin sıkça yakındığı ve bir türlü anlamadığı konulardan bir tanesi, çocuklarının ilköğretim hayatı boyunca başarılı bir eğitim hayatı olup, düz liseye gittikten sonra başarısız olmasıdır. Birçok veli bu durumun sebebini bir türlü anlayamamaktadır. İşte böyle durumların en temel sebebi çevre faktörüdür. Çevre öğrenme ilişkisi

okulcevre

 

Düz lisede eğitim gören öğrencilerin birçoğu eğitim hayatından başarısız olmuş öğrencilerdir. Başarılı bir öğrenci bu kişilerin hayatına ayak uydurabilmek için onlar gibi başarısız olmayı tercih etmektedir. Bu da öğrenciyi yanlış arkadaş seçimi, aileden uzaklaşma, kötü alışkanlıklar gibi yollara sevk etmektedir. Çevre faktörü sadece düz liselerde de geçerli değildir. Anadolu liselerinde, fen liselerinde ve daha aklınıza gelebilecek tüm eğitim alanlarından görülür. Kişi çevresinde nasıl bir ortam var ise kendisini o ortama adapte eder. Başarılı kişilerin olduğu bir ortamda ise başarılı, başarısız kişilerin olduğu bir ortamda ise başarısız bir kişi haline bürünür. Günümüzde bunun istisnaları bulunsa da çok az sayıdadır.

Soruegitim.com

3 thoughts on “Çevrenin Öğrenme Üzerindeki Etkisi

 • 24/04/2014 tarihinde, saat 17:12
  Permalink

  neden öğrencinin başarısında cevre daha etkilidir

  Yanıtla
  • 07/03/2017 tarihinde, saat 21:33
   Permalink

   bu bir münazara konusu gibi bir şey .Bunun yanında teknoloji de öğrenme yolu fayda sağlar

   Yanıtla
  • 31/03/2017 tarihinde, saat 10:05
   Permalink

   WOW Katie, this tuna really tempnitg. I think I can wait for 30 days before consume it as long as it is worth it. Seems like worth the effort. I am going to bookmark this recipe. Thanks dear. I always learn new stuff from your site.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir