Charles de Rémusat Hayatı

Charles de Rémusat Kimdir, Charles de Rémusat Hayatı Biyografi

Fransız, yazar, filozof ve politikacı. Düşünce özgürlüğünü savunmuş, felse­fenin yaşamı düzenli ve verimli kılmak­la yükümlü olduğu görüşünü ileri sürmüştür.

14 Mart 1797’de Paris’te doğdu, 6 Haziran 1875’de aynı kentte öldü. Soylu ve yüksek görevlerde bulunmuş kimseler yetiştiren eski bir ailedendir. Gerçek adı Remusat Charles François Marie Comte de’dur. Babası I.Napoleon döneminde başbakanlık yapmış, annesi kadın sorunlarını içeren yapıtlarıyla ün kazanmıştı. Remusat, Paris Üniversitesi’nde hukuk, felsefe ve edebiyat okudu, bir süre avukat olarak çalıştıktan sonra politikaya atıldı, içişleri bakanı, parlamento üyesi, dışişleri bakanı, akademi üyesi gibi değişik ve önemli görevlerde bulundu. Restorasyon yönetiminin baskı ve düşünce özgürlüğünü kısıtlayıcı uygulamalarına karşı çıkarak devrimcilere yumuşak davranılması gerektiğini savundu.

Remusat’nın üzerinde durduğu temel sorunlar yönetim, bilgi, toplum, insan, özgürlük, eşitlik, özdek, tin ve ustur. Ona göre bireysel ve toplumsal girişimlerin tek aydınlatıcısı ustur, us ilkeleriyle bağdaşmayan bir görüş gerçek değildir.

  • Eserleri (başlıca): Essai de philosophie, 1842, (“Felsefe Denemeleri”); Passe et present, 1844, (“Geçmiş ve Şimdi”); Abelard, 1845, (“Abaelardus”); Bacon, sa vie son temps, sa philosophie, 1858, (“Bacon, Yaşamı, Çağı ve Felsefesi”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir