Charles Gide Kimdir

Charles Gide Kimdir,Charles Gide Hayatı ve Biyografi

(1847-1932)

Fransız, iktisatçı. Fransa’da tüketim kooperatifçiliğinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

29 Haziran 1847’de Fransa’da Uzes’de doğdu, 13 Mart 1932’de Paris’te öldü. Orta ve lise öğrenimini College ‘Uzes’de tamamladıktan sonra Paris Üniversitesinde hukuk öğrenimi gördü, doktora yaptı. 1874’de Bordeaux Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi oldu. 1879’da burada iktisat kürsüsü başkanı oldu. Daha sonra Montpellier Hukuk Fakültesi’nde ve Paris Üniversitesinde ders verdi. Emekli olduktan sonra College de France’da kooperatifçilik üzerine ders vermeyi sürdürdü.

Gide, Bordeaux Hukuk Fakültesinde öğretim üyeliği yaptığı dönemde hukuk öğrenimi içinde iktisat derslerinin de yer almasını sağladı. 1884’de yayımlanan Principes d’economie politique (“Politik İktisadın İlkeleri”) adlı iktisada giriş niteliğindeki çalışması birçok dile çevrildi. 1887’de Revue d’econo­mie politique adlı dergiyi kurdu ve bu dergide yazılar yazmaya başladı.

Gide, emekçi sınıfların yaşam koşullarının iyileştirilmesinin kooperatifçiliğin gelişmesiyle gerçekleşe­bileceğini savundu. Bu nedenle zamanının büyük bir bölümünü Fransa’da kooperatifçiliğin gelişmesine harcadı, kooperatifçilik konusunda makaleler yazdı, konferanslar verdi. 1885’de Eduard de Boy ve ve August Fabre ile birlikte tüketim kooperatiflerinin örgütlenmesini amaçlayan Kooperatifler Birliğinin kuruluşunda yer aldı. 1895’de bazı kooperatifçilerin Sosyalist Tüketim Kooperatifleri Borsası adıyla ayrı bir birlik kurmalarının ardından, Gide’in içinde yer aldığı hareket “Nîmes Okulu” (L’Ecole de Nîmes) adıyla anılmaya başladı. Gide, 1912’de bu iki birliğin Ulusal Tüketim Birliği Federasyonu adı altında birleşmesinde etkin oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir