Christopher Fry Hayatı

Christopher Fry Kimdir,Christopher Fry Hayatı ve Biyografi

(1907)

İngiliz çevirmen ve oyun yazarı. Şiir­sel bir dille yazdığı oyunlarla ve özellikle Fransızca’dan yaptığı çeviri ve uyarlamalarla tanınmıştır.

Asıl adı Cristopher Hommond’dır. 18 Aralık 1907’de Bristol’de doğdu. On sekiz yaşında annesinin kızlık soyadını kullanmaya başladı. 1927’de, bir yıllık bir eğitimden sonra, Bath Repertuar Topluluğu’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı. Daha sonra bir yandan oyunculuk eğitimini sürdürürken, bir yandan da çeşitli tiyatrolarda çalıştı. 1934’ün başlarında Tun- bridge Wells’de Wells Repertuar Oyuncuları’nın yö­netmenliğini yapmaya başladı, ancak aynı yılın so­nun da topluluk dağıldı. Fry Londra’ya giderek 1935’de sahnelenen She Shall Have Music (“Müziği Olacak”) adlı revünün söz ve müziğini yazdı.

1937’de Sussex’in bir köyündeki ünlü bir kilisenin kuruluşunun 50. yıl kutlama töreni için yazdığı ilk oyunu The Boy with a Cart (“Arabalı Çocuk”) amatör bir grup tarafından sahnelendi. 1939’dan sonra Oxford Playhouse’da yönetmen olarak çalışma­ya başladı. II. Dünya Savaşın da Öncü Birliklere katılarak, bombardıman yıkıntılarının temizlenmesinde çalıştı. 1946’da tek perdelik oyunu A Phoenix Too Frequent (“Çok Sık Bir Ateş Kuşu”) ilk kez Londra’da, özel Arts Theatre Club’da sergilendiğinde bir oyun yazarı olarak tanınmaya başlamıştı. 1948’de dinsel içerikli iki oyunu The Firstborn (“İlk Çocuk”) ve Thor with Angels (“Thor Meleklerle”) sahnelendi.

Roger Fry’ın eleştirileri 1906’ya değin akademik sanatın çizgisinde olmuştur. Ancak bu tarihte Cezan- neın yapıtlarını tanıdıktan sonra düşüncelerinde değişme izlenir. Fransız resim okullarına ve özellikle de Geç İzlenimcilere ilgisi artmış, düzenlediği iki sergi­nin ardından sanatta plastik niteliklerin ve biçimsel ilişkilerin hararetli savunucusu olmuştur. Resimde konunun önemine karşı renk uyumunun ve süsleyici niteliğin önemini vurgulamıştır. 1910 ve 1912 sergilen Fry’ın İngiltere’de sanat alanındaki etkin konumunu pekiştirmede önemli bir rol oynamış, ayrıca sanatçılar

Fry ilk oyunlarında daha çok dinsel temaları işlemiş, kutlamalar ve dinsel bayramlar için oyunlar yazmıştır. Son oyunlarında ise tarihsel ve çağdaş siyasal olaylar arasındaki ilişkileri dramatik malzeme olarak değerlendirmiştir.

Eserleri (başlıca): Oyun: The Boy with a Cart, 1937, (“Arabalı Çocuk”); Thursday’s Child, 1939, (“Perşembe’ nin Çocuğu”); The Toıver, 1939, (“Kule”); The Town, 1939, (“Kasaba”); A Phoenix Too Frequent, 1946, (“Çok Sık Bir Ateş Kuşu”); The Firstbom, 1948, (“İlk Çocuk”); Thor with Angels, 1948, (“Thor Meleklerle”); The Lady’s Not for Burning, 1948, (“Bu Kadın Yakılmak için Değil'”); Venüs Observed, 1950, (“Venüs Görüldü”); The Dark is Light Enough, 1954, (“Karanlık Yeterince Aydınlıktır”); Curtmantle, 1961, (“Kısa Cüppeli”). Senaryo: Ben Hur, 1959; Barabbas, 1962; The Bible, 1966, (“İncil”). Uyarla­ma: J. Anouilh, Ring Round The Moon, 1950, (“Ayın Çevresindeki Halka”) J. Anouilh, The Lark, 1955, (Tarla Kuşu); J.Giraudoux, Duel of Angels, 1958, (“Meleklerin Düellosu”).

One thought on “Christopher Fry Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir