Çiçeğin Bölümleri Nelerdir

Doğada bulunan canlı türlerinden bir tanesi bitkilerdir. Bitkiler tüm canlılar için çok önemlidir. Birçok canlı hayatını devam ettirebilmek için gerekli olan beslenme ihtiyaçlarını bitkiler sayesinde gidermektedir. Bunun yanı sıra doğanın güzelleşmesini sağlarlar. Özellikle de çiçekler doğaya mükemmel bir görüntü katarlar. Bitkiler çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olmak üzere iki başlık altında toplanır. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu çalışma içerisinde, sizlere çiçeğin bölümleri nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

çiçeğin bölümleri ile ilgili görsel sonucu

Çiçekli Bitkiler

Eşeyli üreme gerçekleştirmekte olup üreme organlarının çiçek üstünde yer aldığı bilinir. Çiçekli bitkiler kök, gövde, yaprak ve çiçek olmak üzere dört ana kısımdan meydana gelmektedir. Her kısmın görevi birbirinden ayrı olmaktadır. Çiçekler de kendi içlerinde taş yaprak, çanak yaprak, dişi organ ve erkek organ olarak ayrılırlar.

  • Kök genel olarak toprak altında yer almaktadır. Bitkinin toprağa bağlanmasına sağlayan kısım kök olarak kabul edilir. Topraktan su ve minarelleri alarak bitkiye iletir.
  • Gövde toprak üzerinde yer alır. Üzerinde dal, yaprak ve tomurcuk bulunur. İletimi gerçekleştirerek bitkinin dik durmasnı sağlar. Bitkinin ışık alması ve güneşe doğru dönmesi gövde sayesinde gerçekleşir. Su ile besin depolaması yapar.
  • Yaprak bitkinin solunumunu, boşaltımını ve besin oluşturmasını sağlar.
  • Çiçek kısmının üzerinde bulunan organlar ile eşeyli üreme gerçekleşir.

Çiçekli bitkilerde bulunan bölümler çanak yaprak, taç yaprak, çiçek tablası, dişi organ ve erkek organ olmaktadır.

Çiçeğin Bölümleri Nelerdir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir