Civcivler Nasıl Beslenir

Civciv bakımı nasıl yapılır, bu yazımızda sizlere civcivler nasıl yaşar ve hangi koşullarda beslenir hakkında bilgi vereceğiz.

Evde beslenecek civcivler mutlaka tel kafeste beslenmelidir. Çünkü civcivler küçük ve görünmez oldukları için odada serbest bir şekilde gezerken başlarına kötü bir şey gelebilir. Bu nedenle civciv belli bir büyüklüğe ulaşıp tavuk haline gelene kadar mutlaka kafeste tutulmalıdır. Civcivler doğdukları andan itibaren farklı ısıl koşullarda bakılmalıdır. Bu koşullar ilk doğduğu haftada 30 derece olarak başlar. İkinci haftadan itibaren sıcaklıklar bir iki derece kadar düşürülür. Yedinci haftada civciv tam olarak büyümeye başlar ve burada oda sıcaklığının biraz altında yani 21 derecede yaşaması gerekir.

Bu sıcak ortamı sağlamak için civciv kafesinin yakınına ısıtıcı veya ampul koyabilirsiniz. Ayrıca civcivin bulunduğu odayı arada sırada havalandırıp bakteri üremesini önleyebilir, kafesi de belirli aralıklarla temizleyerek civcive daha sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz. Hijyenik olmayan ortamlarda civciviniz ölebilir.

Ayrıca civcivin düzenli veteriner bakımında tutulması gereklidir. Çevrenizdeki veterinerlerden civciv bakımı hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Civciv belli bir süreden sonra büyüyeceği için kafeste değil dış mekanda yaşaması gerekmektedir. Civciv belli bir büyüklüğe ulaşınca ona daha geniş bir alan sunun ve dışarı çıkarın. Eğer çıkarmazsanız yine ölebilir.

i

Civciv Besleme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

One thought on “Civcivler Nasıl Beslenir

  • 27/05/2014 tarihinde, saat 15:49
    Permalink

    civciv ne yer ? ama ben bilmiyorum internete de yazıyorum ama çıkmıyorum sizce ne yer siz biliyormusunuz ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir