Çizgi filmi kim buldu, Çizgi film nezaman bulundu

ilk çizgi film hangisi, ilk çizgi filmi kim yaptı, çizgi film nasıl yapıldı, çizgi filmi kim icat etti

Çizgi filmlerin bulunuşu ile ilgili aynı zamanlara ait iki farklı ülkeden bahsetmek mümkündür. İlk çizgi film 1906 yılında, ABD ve İngiltere’de gerçekleştirildi. Amerika’da ilk örneği, James Stuart Blackton tarafından Vitagraph Co. adına yapılan “Humerous Phases of Funny Faces”tir. Tüm ilk Amerikan çizgi filmlerinde olduğu gibi, Blackton da filmin başında, bir resim çizen ressamı gösteriyordu. Sonra ressamın çizdiği resim birden canlanıyor ve hareket etmeye başlıyordu. 8 bin çizimden oluşan bu ilk Amerikan çizgi filminde, gözlerini hareket ettirirken sigarasının dumanını genç bir kıza doğru üfleyen bir adam ve bir çemberden atlayan köpek gibi, basit hareketler vardı.

İngiltere’de yapılan ilk çizgi film de, aynı yılın Nisan ayında Walter Booth tarafından Charles Urban Trading Co. adına gerçekleştirildi. “Sanatçının Eli” adlı filmde, önce Booth’un eli, bir kadın ve bir erkek çizerken görülüyor, sonra bu çift dans etmeye başlıyordu.

Çizgi filmlerin ilk hayvan kahramanı “Old Doc Yak” adlı bir keçidir. Kısa pantolon giyen bu keçi, perdeye Chicago Tribune gazetesinin karikatüristlerinden Sidney Smith tarafından getirildi ve 1913 yılının Temmuz ayında, dizinin ilk filmi çekildi. Bu çok tutulan kahraman, çizgi filmlerin çocuklar için iyi bir eğlence aracı olması açısından büyük katkıda bulundu. Bu gelişimin etkisi 1919 yılında görüldü ve Pat Sullivan’ın “Felix the Cat” binlerce çocuğun sevgilisi haline geldi.

İlk renkli çizgi film brewster renklendirme yöntemiyle New York’ta Bray Pictures tarafından çekilen ilk renkli çizgi film, “The Debut of Thomas Kat”, 8 Şubat 1920′de gösterime girdi. Transfaran selüodlar üzerine çizilen resimler tersten boyandı ve renkli olarak çekim yapıldı.

İlk sesli çizgi film Paul Terry tarafından yapıldı. Ezop’un fabllarından yola çıkılarak hazırlanan film, Van Beuren Enterprises şirketi adına çekildi ve 1 Eylül 1928′de New York’ta Mark Strand’da galası yapıldı. Bu filmi, “bir yığın patırdı” olarak nitelendiren Walt Disney, kendisinin ilk sesli çizgi filmi olan “Steamboat Willie”yi 18 Kasım 1928 günü, yine New York’ta, Colony Theatre’da gösterime soktu. Bu filmde, çizgi film dünyasında bütün zamanların en büyük kahramanı Micky Mouse da seyirciyle tanıştı.

İlk uzun metraj çizgi film Arjantinli sanatçı Don Frederico Valle tarafından 1917 yılında gerçekleştirildi. 60 dakikalık bu filmde, dönemin devlet başkanı hicvediliyordu. Diagones Tabora yönetiminde beş kişilik bir çizerler ekibi, filmi gerçekleştirmek için 50 bin çizim yaptı. Çok ilginçtir ki, ilk sesli uzun metraj çizgi film de, Arjantin’den çıktı. 1951 yılında Quirino Çristiani tarafından yapılan “Peludopolis” adlı. bu film Devlet Başkam Irigoyen’i hicvediyordu. Vitaphone sistemiyle seslendirildi. Uzun metrajlı ve sesli ilk çizgi film ise Walt Disney yapımı olan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” dir. 21 Aralık 1937 günü, Los Angeles’ta Cathay Circle Theatre’da gösterime girdi.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Çizgi filmi kim buldu, Çizgi film nezaman bulundu ilk çizgi film hangisi, ilk çizgi filmi kim yaptı, çizgi film nasıl yapıldı, çizgi filmi kim icat etti Çizgi filmlerin çizgi film nasıl yapıldı, çizgi filmi kim icat etti, ilk çizgi film hangisi, ilk çizgi filmi kim yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir