Claude Goretta Kimdir

Claude Goretta Kimdir,Claude Goretta Hayatı ve Biyografi

(1929)

İsviçreli film yönetmeni. Çağdaş insanın sorunlarını ve iç dünyasını irdeleyen yapıtlarıyla tanınmıştır,

23 Haziran 1929’da Cenevre’de doğdu. Cenevre Üniversitesinde hukuk öğrenimi gördü. Londra’da British Film Institute’da sinema çalışmalarına başladı. 1957’de İsviçreli yönetmen Alain Tanner’le birlikte Nice Time adlı bir kısa metrajlı film gerçekleştirdi, İsviçre televizyonu için filmler yaptı. İlk uzun metraj­lı filmini 1970’de çekti. 1977’de çevirdiği La dantellie- re (“Dantelci Kız”) ile tüm dünyada tanındı. Bir üniversite öğrencisi ile kuaförde çalışan saf bir genç kızın ilişkisini konu alan filmin oyuncusu Isabelle Huppert de bu filmle sinema dünyasında ün yaptı. Goretta, 1983’de Cannes Film Şenliği’ne katılan yapıtı La mort de Mario Ricci’de (Mario Ricci’nin Ölümü) insanın içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluğunu, çağımızın sorunları karşısında bireyin çaresizliğini ve umutsuzluğunu dile getirdi. Film, Cannes’da oyuncusu Gian Maria Volonte’ye En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Genellikle filmlerinin senaryolarının hazırlanışına da katılan Goretta, yapıtlarının büyük bir bölümü­nü Fransa’da gerçekleştirmiştir. Günümüz insanının iç dünyasını ve insan davranışlarının temelinde yatan nedenleri ayrıntılı bir biçimde, yanılsamaya hiç yer vermeyen yalın bir üslupla irdeleyen filmleri ile çağdaş sinemanın önde gelen adları arasına girmiştir.

Eserleri (başlıca): Tchekov ou. le miroir des vies perdues, 1964, (“Çehov ya da Kaybolan Yaşamların Aynası”); Le fou, 1970, (“Deli”); Le temps d’un portrait, 1971, (“Bir Portrenin Zamanı”); L’invitation, 1973, (“Çağrı”); Le fils prodigue, 1974, (“Savurgan Evlat”); Pas si mechant gue ça, 1975, (“O Kadar da Kötü Değil”); La dantelliere, 1977, (“Dantelci Kız”); Les chemins d’exile, 1978, (“Sürgün Yolları”); La provinciale, 1980, (“Taşralı Kız”); La mort de Mario Ricci, 1983, (Mario Ricci’nin Ölümü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir