Claudia Cardinale Hayatı

Claudia Cardinale Kimdir, Claudia Cardinale Hayatı Biyografi

italyan sinema oyuncusu. Sıcak ve sevimli kişiliği ile dünya sinemasının en tutulan kadın oyuncuları arasına girmiştir.

5 Nisan 1939’da, Tunus’ta, italyan bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 1957’de yapılan bir güzel­lik yarışmasında “Tunus’taki en güzel italyan kızı” seçildi ve ödül olarak Venedik Festivali’ne gitme hakkını kazandı. Festival’de büyük ilgi görünce 1958’de Les Noces Venetienne (“Venedik Düğünleri”) filmi ile sinemaya başladı. Daha sonra Centro Sperimentale sinema okulunda oyunculuk derslerine de katıldı.

Cardinale’nin önemli yönetmenlerle çalışması 1960’tan sonraya rastlar. Mauro Bolognini ile II Bell’Antonio (“Güzel Antonio”), Visconti ile Rocco e ı suoi Fratelli (Rocco ve Kardeşleri), Zurlim ile La Ragazza con la Valigıa (“Valizli Kız”) filmlerini yaptı. Özellikle Visconti, 1963 tarihli II Gattopardo’da (Leopar) Cardinale’nin Akdenizli güzelliğini ba­şarıyla kullandı. Cardinale aynı yıl Fellini’nin Otto e mezzo (“Sekiz buçuk”) filminde de göründü. Yapımcı Franco Cristaldi ile evli olan oyuncu, Sophia Loren ve Gina Lollobrigida gibi yıldızların Hollywood’a git­miş olmalarından da yararlanarak büyük ün kazandı.

Daha sonra o da Hollywood’dan gelen önerileri kabul etti ve 1964’teki Pınk Panther (Pembe Panter) filmiyle İtalya dışında da film çevirmeye başladı. Bunu izleyen yıllarda Visconti ile yaptığı Vaghe Stelle dell’Orsa’nm (“Büyük Ayının Soluk Yıldızları”) yanı sıra önemsiz birçok yapımda rol aldı. Cristaldi’den boşanarak yönetmen Festa Campanile ile evlenen Ciaudia Car­dinale’nin son yıllardaki önemli filmleri arasında Liliana Cavani’nin La Pelle (“Ten”) ve Werner Herzog’un Fitzcarraldo’su vardır.

Eserleri (başlıca): Oynadığı filmler: Les Noces Venetienne, 1958, (“Venedik Düğünleri”); II Bell’Anto­nio, 1960, (“Güzel Antonio”); Rocco e i suoi Fratelli, 1960, (Rocco ve Kardeşleri); La Ragazza canla Valigia, 1961, (“Valizli Kız”); Otto e mezzo, 1963, (“Sekiz buçuk”); II Gattopardo, 1963, (Leopar); Pınk Panther, 1964, (Pembe Panter); Vaghe Stelle dell’Orsa, 1965, (“Büyük Ayının Soluk Yıldızları”); C’era Una Volta ıl West, 1968, (Batı’da Kan Var); La Pelle, 1979, (“Ten”); Fitzcarraldo, 1981.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir