Çoban Çantası Otu-Çoban Çantası Faydaları

çoban çantası nedir,çoban çantası otunun faydaları,çoban çantasının faydaları,Çoban Çantası Nasıl Kullanılır?


Çoban Çantası (Capsella bursa-pastoris): 40 cm boylarında, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. Tanen, saponin, çeşitli flavonlar, organik asitler, reçine, potasyum ve uçucu yağ içerir.

Çoban Çantasının Faydaları ve Etkileri: Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi iç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalı olan Çoban Çantası yaralardaki, burun, mide, bağırsaklardaki kanamaları durdurmaya yardımcı olmasının yanında aşırı gelen adet kanamalarını da azaltıcı etkiye sahiptir. Basur kanamalarında da oturma banyosu iyi gelir. Varis, karaciğer ve damar şişliklerinde oldukça faydalıdır. İdrar arttırıcıdır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek ve düşük tansiyon şikayetlerinde faydalıdır. Kas gevşekliğine karşı etkilidir.

Çoban Çantası Nasıl Kullanılır? Bitkinin kökleri dışındaki kısmı, çiçekleri ile birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatmak suretiyle çayı hazırlanarak kullanılabileceği gibi çiğ olarak ya da pişirilerek de tüketilebilir. Tıbbi amaçla daha çok çay olarak tüketilir.
————————————————————————————————————————————————————-

 

Çoban Çantası Otu-Çoban Çantası Faydaları çoban çantası nedir,çoban çantası otunun faydaları,çoban çantasının faydaları,Çoban Çantası Nasıl Kullanılır? Çoban Çantası (Capsella bursa-pastoris): 40 cm boylarında, beyaz çiçekli,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir