Coca Colayı Kim Buldu? Coca Colayı Bulan Kimdir

Coca Colayı Kim Buldu,
Coca Cola İcadı,
Coca Colayı Bulan Kimdir

Coca Cola’yı Kim Buldu ?

1886 yılında tanıtılan bu içecek Coca Cola Company tarafından imal edilmiştir. Bu gün Klasik, Diet Coke, Zero, Vanilla gibi farklı tatlarda sunulan içeceği bulan kişi ve tarihine bir göz atalım.

1886 yılında insanların beğenisine sunulan bu ürünü 1885 yılında icat eden kişi John S Pemberton’dur. Ürünün özgün adını (Pemberton’s French Wine Coca) Pemberton’un Kokalı Fransız Şarabı adlı içecekten almıştır. İlk olarak kokain yaprağı ve fransız şarabının karışımı olan alkollü içecekti. ürünün geliştirilmesinde hedeflenen amaç iktidarsızlık, baş ağrısı ve nevrastani gibi hastalıkları tedavi etmekti. Aynı şekilde ürün dispepsi ve morfin bağımlılığının tedavisinde kullanıldı.

Pemberton Georgia Columbusta kimyager ve eczacı olarak çalışıyordu. O zamanlarda kokainli şarap yapmak gibi bir projesi vardı. Kendi özel geliştirdiği formul ve karışımlarla Pemberton’s French Wine Coca’yı 1885 de icat etti. Kola özütü, şarap ve koka yaprağı karışımından oluşan ürününü bir yıl sonra piyasaya sürdü. Fakat Atlanta yasaları nedeniyle üründe kullanılan kokain yaprağı ve alkol başına dert oldu. Bu nedenle ürünün alkolsüz ve varyantı üzerinde çalışmalar başladı.

O zamanların ünlü pazarlama uzmanı Frank Mason Robinson ürüne Coca Cola adını verdi. Pemberton bu markayı günümüzde halâ kullanılmakta olan imza ile birlikte Amerikan Patent Dairesine tescil ettirdi. Pemberton yeni ürünü ile ilgili yaptığı reklamlarda ferahlatıcı, canlandırıcı ve lezzetli dahası içenlere sağlık açısından faydalı olduğunu iddia etti. Bu formulün insanları sakinleştirdiğini, bitkinlik ve baş ağrısını tedavi ettiğini ön plana çıkarmaya çalıştı.

Amerikalı girişimci Asa Griggs Candler 1891 yılında Coca Cola’yı satın aldı. Tüm hakları ve Pemberton’un reçetesini satın almak için 2300 dolar ödedi. Şirket 1892′de The Coca-Cola Company adıyla sermayesi 100.000 dolar olarak anonim şirkete çevrildi. Candler bütün haklarını şirkete devredip karşılığında 1.000 hissenin yarısını aldı. Coca Cola ilk kez 1894 yılında şişe olarak satılmaya başladı.

1900 lü yılların başında Coca Cola’nın içerdiği koka yüzünden uyuşturucu bağımlılığına neden olduğu konusundaki saldırılar arttı. Asa Griggs Candler, Coca Cola’nın kokainden eser elementler içerdiğini itiraf ettiği bir duyuru yayınlattı. Aynı anda, şirketi tarafından üretilen Coca-Cola tüketimine bağlı bir tek kokain bağımlılığı vakası ortaya çıktığı takdirde, işini derhal bırakacağına ilişkin dokuz yıl önce verdiği sözü yineledi. Tartışmaların ardı arkası kesilmeyince Coca Cola’nın içeriği 1905′te hafif değiştirildi. İçeriğinde bulunan kokain elementleri tamamen çıkartıldı.

1905 yılında içeceğin reklamlarında bir beyzbol yıldızının oynaması ile spor ile olan ticari bağlar arttı. Dünya savaşından hemen sonra şirket, Pasifik, Afrika ve Avrupa’da şişeleme tesisleri kurmaya karar verdi. Bu atılım ürünün uluslararası düzeyde tanıtımının başlangıcı oldu.

1917′ yılında Asa Griggs Candler alkolsüz içecek işinden çekilerek politikaya atıldı ve Atlanta Belediye başkanlığına seçildi. Hisselerini ailesine devretti ve aynı yıl içinde Atlanta’da öldü.

Ailesi, Asa Griggs Candler’in ölümünden sonra 1919 da Coca Cola Company’i 25 milyon dolara Atlanta’nın bir bankalar konsorsiyumuna sattı. Dört yıl sonra Robert Woodruff yönetici olarak şirketin başına geçti. Robert Woodruff yaptığı yatırımlar, reklam ve geliştirmelerle CocaCola’yı uluslararası düzeyde ferahlatıcı tek içecek haline getirmeyi başardı.

Yıllar ilerledikçe ürünün bir çok çeşidi piyasaya sürüldü. 1983 de Kafeinsiz Coca Cola duyuruldu. 1985 de Coca Cola Cherry sunuldu ve 2005 yılına kadar piyasada kaldı. Yine aynı yıl New Coke piyasaya sürüldü. 2001 yılında Coca Cola Lemon özellikle Amerika, ingiltere ve Finlandiya başta olmak üzere bir çok ülkede duyuruldu. Sırasıyla 2006 da Coca Cola Citra, 2007 de Coca Cola Orange, 2008 yılında Coca Cola Classic adlı çeşitler piyasaya sunuldu.

Coca Cola’nın ülkemizde Klasik, Diet ve Zero olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır.

——————————————————————————————————————————-

Coca Colayı Kim Buldu? Coca Colayı Bulan Kimdir Coca Colayı Kim Buldu, Coca Cola İcadı, Coca Colayı Bulan Kimdir Coca Cola’yı Kim Buldu ? 1886 yılında tanıtılan bu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir