Çocuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca

Her insanın yaşamı boyunca sahip olduğu haklar dünyaya geldikleri andan itibaren başlar. Bir insanın çocukluk döneminde sahip olduğu haklara çocuk hakları adı verilir. Her çocuğun, bir çocuk gibi yaşayabilmesi için bu haklara sahip olması ve haklarını yaşayabilmesi önemlidir. Çocuk hakları içerisinde, beslenme, sağlık, barınma, eğitim, güvenlik ve korunma gibi haklar barındırmaktadır. Her çocuğun korunmaya ihtiyacı vardır. Çocuklar, bu dünyanın en masum varlıkları olduğundan dolayı kendi kendilerini koruyamazlar. Bu nedenle çocukların hem psikolojik hem de fiziksel anlamda korunması gerekmektedir. Bizler de bu konuya dair düzenlemiş olduğumuz bu yazı içerisinde, sizlere çocuk hakları nelerdir maddeler halinde kısaca bilgi vereceğiz.

Çocuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca ile ilgili görsel sonucu

Bir çocuk hangi dine, dile, cinsiyete ya da ırka sahip olursa olsun aynı haklara sahiptir. Bu haklar tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilmiş ve çocukların hayat haklarının elinden alınmasına karşı çıkılmıştır. Savaşlar nedeniyle çok sayıda çocuğun masum yere öldürüldüğünü ya da hayat haklarının elinden alındığını bilmekteyiz. Her insanın en önemli görevlerinden bir tanesi çocuklara, çocuk gibi yaşayabilecekleri bir hayat sunmaktır.

Çocuk Hakları 

  • Sağlıklı bir insan olabilmek için eğitim, sağlık, barınma, korunma, güvenlik ve benzeri haklarının sağlanması gerekmektedir.
  • Barış ve huzur sağlanmalıdır.
  • Sevgi ve ilgi gösterilmesi gerekmektedir.
  • Oyun oynamak çocukların hakları arasında yer almaktadır.
  • Şiddet, istismar ve daha birçok tehlikeli durumlardan çocukların uzak tutulması gerekmektedir.
  • Çocuk işçi çalıştırılmamalıdır.

Çocuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir