Çocuklara okula hazırlık testi

Bahçeşehir Kolejleri’nin öncülüğünde eğitim uzmanları tarafından, 60-66 aylık çocukların okula hazır olup olmadığının belirlenebilmesi için okula hazırlık testi hazırlandı.

Florya Bahçeşehir Koleji’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan testi geliştiren ekibin başkanı New York Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Öğretim Üyesi ve Test Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Şirin, yeni çıkan yasayla iki grup veli olduğunu, 60-66 aylık yaklaşık 700 bin çocuğu ilgilendiren ilk grubun bu yıl çocuklarını okula göndermeme hakkı olduğunu, 66 ay ve üzeri 1 milyon 300 bin çocuğu ilgilendiren ikinci grubun ise çocuğunu okula göndermek istememesi halinde rapor alması gerektiğini belirtti.

Bu yıl ilk olacak uygulama için velilerin çocuklarının okula hazır olup olmadığı konusunda endişeleri bulunduğunu anlatan Şirin, bu testin öncelikle ikinci gruptaki velilere yardımcı olmak ve uzman raporu öncesinde fikir edinmek için yardımcı olacağını kaydetti.

Yaklaşık 4 aylık bir çalışmanın sonucu tamamlanan testin, çocukların milli eğitimin belirlediği kıstaslar olan görsel algı, işitsel algı, dikkat ve bellek, temel kavram, problem çözme, özbakım becerilerini değerlendirdiğini aktaran Şirin, 17 sorudan oluşan ve Türkiye toplumunun özelliklerine uygun hazırlanan bu testte, çocuklara renkli resimler gösterilerek çeşitli yeteneklerinin ölçüldüğünü anlattı.

Şirin, ”Okula hazırlıkta tek kriter çocuğun biyolojik yaşı olamaz. 60 aylık çocuk da okula hazır olabilir, 72 aylık çocuk da okula hazır olmayabilir. Velilerin kaygılı olması, çocuğun okula hazır olmadığını göstermiyor. Bu testle pek çok veli, çocuklarının aslında okula hazır olduğunu öğrenecek” diye konuştu.

Bahçeşehir Koleji İlköğretim Okul Müdürü Psikolog Demet Köklü de, Bahçeşehir Okula Hazırlık Testi’ni bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini belirterek, Türkiye’nin her yerinde velilerin, Bahçeşehir Kolejleri ve Uğur Dershaneleri’ne başvurarak çocuklarına ücretsiz test yaptırabileceğini kaydetti.

Bu testin özelliğinin Türk toplumuna uygun hazırlanması olduğunu dile getiren Köklü, halen kullanılmakta olan testlerin ise yurtdışından çeviri yapılmış ya da eski tarihli olduğu için günümüz ihtiyaçlarına cevap veremeyen testler olduğunu belirtti.

Köklü, 0-6 yaş aralığının, çocukların zihinsel olarak hızlı geliştikleri bir dönem olduğunu, bilinçsiz bakıcılarla ya da uygun olmayan ortamlarda bu zamanın geçirilmesi yerine, bu çocuklara hazırlanmış uygun okul ortamlarında ve eğitimli öğretmenlerle desteklenmelerinin çok daha yerinde olacağını söyledi.

Testi yaptıran veliler de bu testle çocuklarının hangi konularda daha becerili, hangi konularda ise daha zayıf olduğunu gördüklerini ve çocuklarını bu doğrultuda yönlendirmeye karar verdiklerini dile getirdiler.

Velilerden Ceyda Öker, oğlunun 61 aylık olduğunu belirterek, ”Tereddütlerimiz vardı ama bu testten sonra okula göndermeye karar verdik” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir