Çocuklara Özgüven Kazandırma

Çocuklar özgüven nasıl kazanır, çocuklara özgüven kazandırma

Çocuklarımızın gelecekte kendilerine olan güvenini etkileyen etmenlerden biri biz annelerin yaptığı hatalar , yanlış davranışlardır.

Çocuğun üzerinde kurduğumuz egemenlik , onu hep yapmak istemediği şeylere mecbur bırakmak çocuklarımızın gelişimlerini olumsuz etkiliyor.Bu sebepten dolayı sizlerle kendine güveni olan çocuk yetiştirmenin sırlarını paylaşacağım.Faydalı ve çocuğunuz üzerinde etkili olacağını umuyorum.

Çocuğa; kendini güvende hissedecek , evdekilerin sevgisini ifade edebildiği bir ev ortamı sunulmalıdır.

okulcevre

Anne – Baba çocuğundan , çocuğun yapabileceğinden fazla bir şey istememesi, çocuğun sınırlarını bilmesi gerekmektedir.

Okuldaki başarısızlıklarından daha ziyade başardıklarından bahsedilmelidir.Bir dersten yetersiz not aldıysa tün derslerde başarısız atfedilmemelidir.

Günden güne ne kadar ilerlediği dün başaramadıklarının bugün üstesinden geldiği çocuğa ifade edilmelidir.

Çocuğun kendi başına yapabileceği işlerde çocuğa müdahale edilmemeli üstesinden gelmesi beklenmelidir.

Çocuğun yanlışlarını düzeltmesi için yol göstermeli doğrularını da göz önüne sermeliyiz.

Bir durum veya olay karşısında onunda bir birey olduğunu hissettirmeli ve tercih yapabilmesini sağlamalıyız.Ne olursa olsun seçimlerinin olumlu olumsuz tüm sonuçlarına katlanması gerektiğini benimsetmeliyiz.

Herhangi konuda evde, dışarda üstesinden gelebileceği boyutta sorumluluk verilmeli ve sorumluluğunu yerine getirip getirmediğini gözlemlenmelidir.

Sosyal ortamlarda bulunmalı, değişik çevre değişik kesimden insanları tanıyabilmeli farklılıklara alışması sağlanmalıdır.Bu sosyal ortamlarda da üstesinden gelebileceği sorumluluklar verilmelidir.

Zamanını iyi değerlendirmeyi öğretmeli , kendisinin zamanını çalacak konularda yol göstermeli ve kendisine yeterli olabileceğini fark ettirmeliyiz.

Hoşlandığı alanları açığa çıkarmalı ve bu alanı kendine hobi edinmesini sağlanmalıdır.O alanda faaliyet göstermesi kendine güvenmeyi sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir