Çocuklarda Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Sürer

Çocukların Boyu Ne Zamana Kadar Uzar, Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Çocuklarda boy uzaması anne ve babaların en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Halk arasında boy uzamasının yirmi yaşa kadar devam ettiği inancı olsa da aslında gerçek bu şekilde değildir. Yapılan araştırmalar boy uzamasının kızlarda 17, erkeklerde ise 19 yaşına kadar devam ettiğini göstermektedir. Bu yaşlarda kız ve erkeklerde büyüme plakaları kapanarak boy uzaması da durmuş oluyor.

Ülkemizde standart boy oranı yetişkin bayanlarda 1,62, yetişkin erkeklerde ise 1,76 cm olarak bilinmektedir. Bu nedenle boy uzamasına çok fazla takılmadan çocuğunuzun boy ve kilo gelişimini takip etmelisiniz. Eğer çocuğunuz normal değerlerde gelişiyorsa herhangi bir sorun yoktur. Ergenliğin gecikmesinde boy uzaması yavaşlayabilir. Ayrıca kısa boy kalıtsal veya yapısal da olabilir.

Aşırı kilolu olma durumu yani obezite çocuğun gelişimini etkileyen unsurlardandır. Özellikle kız çocuklarda aşırı kilo erken ergenliğe sebep olabilir. Erken ergenlik sebebiyle büyüme plakaları kapanır ve boy uzaması da durur.

Çocuklarda Boy Gelişimi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir