Coğrafya Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Perşembe, 20 Haziran 2019, 13:21 | Genel | 76 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Coğrafya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bu bölüm doğal çevre özellikleri, çevre – insan ilişkileri ile nüfus dağılımı ve ekonomik etkinlikler gibi konularında araştırma yapacak kişileri yetiştirmek amacıyla eğitim veren bir bölümdür.

Çalışma Alanları :

Coğrafya bölümünü bitirenler “Coğrafyacı” ünvanı ile görev alırlar.Çeşitli bakanlıklarda kısıtlı olan teknik eleman kadrolarında jeomorfolog yani iklim,bitiki örtüsü toprak,maden ve su kaynakları konusunda incelemeler yapan olarak, büyük bir kesimi de ortaöğretim kurumlarında öğretmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca ulaşım sistemi ve ekonomik yapı üzerinde çalışır, haritaları ve iststiksel verileri değerledirir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlar ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarında öğretmen olarak iş bulma olanakları da vardır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İş bulma olanaklarında gelecekte de pek fazla değişiklik olmayacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Doğayı incelemeye istekli olması
Biyoloji, Jeoloji gibi doğal bilimlere; Sosyoloji, Tarih gibi toplum bilimlerine ilgi duyması gerekir.

Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Nedir, Coğrafya Ne İş Yapar, Coğrafya Maaşları, Coğrafya Puan Türü, Coğrafya İş İmkanları, Coğrafya İş Çalışma Alanları, Coğrafya Mesleği Hakkında Bilgiler, Coğrafya Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Coğrafya Bölümünün Geleceği, Coğrafya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Coğrafya Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Coğrafya Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Coğrafya İçin Kaç Puan Gerekir, Coğrafya Tanıtımı, Coğrafya Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Coğrafya Taban Puanları 2016 2017,Coğrafya Mezunları Ne İş Yaparlar,Coğrafya Bölümü İş Olanakları, Coğrafya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Coğrafya İş Bulma Durumu,Coğrafya Bölümü Olan Üniversiteler

Tagged with:

76 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Coğrafya Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. Eda dedi ki:

  2018 yılında mezun oldum. Mezun olmadan önce sanıyoruz ki atanırız ya da iş buluruz. Hani okulunu bitir gel çalışmaya başlarız diyen Dersane ve kolej hocalarınız okulunuz bittikten sonra yüzünüze bakmıyor. Tecrüben yok bir yıl bedava çalış diyor haliyle koskoca bir yıl bedava çalışmak kolay değil hep cepten para harcıyorsunuz . Kızlar için tek avantajlı yanı var teyzeler bilmiyor tabi sizin para almadığınızı gelen görücüler memur oluyor başka hiçbir avantajı yok. Ailenin beklentisi çevren psikolojik baskı kuruyor bir sürü öğretmen ataması var sen daha atanmadın mı diyen tabi bilmiyorlar 140 kişi alındığını coğrafyadan. Eee okudu da ne oldu gibi söylemlere alışın. Kısacası okumayın arkadaşlar 2 yıllık bir bölüm okuyun İnan daha kolay atanırsınız.

 2. Ramazan dedi ki:

  2018 de mezun oldum . Sakın ama sakın okumayın olumlu hiçbir yanı yok. Türkiye’de Coğrafya’yı okumayın arkadaşlar ataması yok denecek kadar az. meslek olarak tanınmamış. Şuan liselerde tamamen bitirmeye çalışıyorlar. 4 sene okuyup geleceğinizi yakmayın. Nasıl olsa KPSS çalışırım atanırım demeyin sakın. Ataması o kadar az ki çalışma hevesi bırakmıyor. Coğrafya pişmanlıktır. Ünüversitede iken Hocamız elinizden gelirse bırakın başka bir bölüme gidin dedi dinlemedik. Yolda biri görünce hangi bölümü okuyorsun Coğrafya deyince resmen alay edercesine o bölüm okunur mu diyorlar.

 3. Emine dedi ki:

  Faormasyonuda kaldirdilar sadece yüksek lisans yapanlara veriyorlar napcaz biz boyle ya:(:(:(

 4. Seco dedi ki:

  Arkadaşlar Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 2015 yılı Coğrafya Bölümü mezunuyum. Formasyon aldıysanız öğretmenlik, yüksek lisans yaparsanız akademik kariyer şansınız var. Bölümden mezun olduktan sonra unvanın COĞRAFYACI ve COĞRAFYA ÖĞRETMENİ olacak.Kamu kurumlarında çalışmak biraz hikaye çünkü sizin unvanınızı kullanabileceğiniz bir iş yok. Sizi farklı pozisyonlarda çalıştırıp az maaş vereceklerdir. CBS diye bakanlıklarda belediyelerde birimler var ama coğrafya bölümü mezunu almıyorlar çünkü teknik meslek statüsünde değiliz. İnşallah akademisyenlerimiz coğrafyacıların teknik meslek olarak nitelendirilmesi konusunda çalışmalar yapar ve başarılı olurlar.Eğer böyle bir çalışma olmaz ise kapatın kepenkleri bu bölümü okumanıza gerek yok.İyi günler dilerim…

  • Şeyma dedi ki:

   Peki ya okuduğun üniversite nasıldı? Memnun muydun yani pişmanlığın oldu mu? Ve formasyon belgesi almak zor mu acaba? Coğrafya bölümü çok istiyorum ama mezunların yorumlarından dolayı çok tedirginim.

   • Aleyna dedi ki:

    2018 ÇOMÜ Coğrafya mezunuyum. Bölüm kesinlikle çok zor bu bölümü düşünüyorsan bile Çanakkale’de okumamanı tavsiye ederim. Mat1,mat2, fizik,istatistik, temel ekonomi gibi bölümle alakası olmayan ve inanılmaz zorlayan dersler. Ama Çanakkale mukemmel bir yer.

 5. Bahar dedi ki:

  Arkadaşlar bana ısparta da coğrafya geldi gideyim mi gitmeyeyim mi çok kararsızım bilgisi olan veya bu bölümü okuyan yardımcı olabilirler mi?

 6. tugsat dedi ki:

  ben çocukluğumdan beridir coğrafya ya ilgili duydum. küçükken Atlas açar ülkeleri incelerdim. o haritalara ilgi duyardım. o kadar çok severdim ki msn fotoğrafımda everest dagi vardi. yıllar geçti o bölüm boş bu bölümden bir şey olmaz dediler okumadım. şimdi yaşım 23 önlisans İngilizce çevirmenlik bitirdim. ama sevemedim. o bilimi, araştırmayı incelemeyi göremedim. sahsen ben gerçekten sevenler okusun diyorum. öyle bos boş sözel puani ile kasıp göre gibi girdiğiniz sınavlara sırf 4 yıllık bölüm olsun diye doldurdunuz kontenjanlari. sirf rant içinde ragbet olunca devlette açtı bölümleri. ondan sonra bölümden gelecek bekliyosunuz. bu bölümü bölüm diye okumayin. en kıytırık bölüm bile olsa kimseye bakmayın hayalinizdeki bölüm neyse onu okuyun. sağlıcakla

  • Kaan dedi ki:

   Ya cidden sizi okurken kendimi gördüm… Bende küçüklüğumden beri ilgiliyim coğrafyaya . Hatta dediginiz gibi 4-5-6. Siniflardayken atlas atlas karistirir haritaları incelerdim . Böylelikle çoğu ülkenin baskentini bile ezberlemisimdir . Hala hafızamda hepsi . Ama ne yazik ki bu sene acikta kaldım full cografya tercihi yapmıştım. gecen sene de girmistim sinava ama bi sanssizlik yuzunden olmadi. Banada şuan o bolum okunurmu gibi falan çok tepki geliyor. Ama dinlemiycem kimseyi bi sene daha hazirlancam sınava buyuk ihtimal . Siz okumamissiniz sevdiginiz halde . Pismanmisiniz peki ?

 7. ferhat dedi ki:

  4 yıllık herhangi bir bölüm okuyup pomemden polislik düşünüyorum dersleri zor mu zorlanır mıyım

 8. Geleceği varmı dedi ki:

  Isparta Süleyman Demirel üniversitesi coğrafya bölümü tercih etmeyi düşünüyorum sizce tercih etmelimiyim önü açıkmı dsi karayolları meteroolojı gibi meslek dalları var benım ilgimi çeken meslekler..

  • Ömer dedi ki:

   Bence tercih etme. DSİ, Karayolları, Meteoroloji gibi meslek dalları felanda yok Koskocaman bir yalan, bölümden mezun olduğunda bir ünvanın olmayacak bu yüzden yukardaki kurumlardada calısamayacaksın en son alımı 2014 de meteoroloji yaptı. Sadece formasyon alarak ögretmen olursun onda da atama sıkıntı.Her sene mezun sayısı katlanarak artıyor buna karşın atama sayısı azalıyor. Özelde cbs sektöründe çalışabilirsin ama teknik bir ünvanın olmadığı için imza yetkin felan olmayacak bu yüzden geri planda kalacaksın aldığın maaş çok düşük olacak.Bu sistem devam ettiği sürece coğrafyanın Türkiye de herhangi bir geleceğinin olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki Coğrafyanın dalları olan Meteoroloji,Çevre, Jeoloji, Ziraat gibi mühendisliklerin mezunlarıda işsizlikle boğuşuyor.He okursan Harita mühendisliğini tavsiye ederim özel sektörde arazide iş var.

 9. Coğrafyacı dedi ki:

  Marmara coğrafya bölümünde okuyorum. Söylendiği kadar geleceği olmayan, işsizlik oranı yüksek bir bölüm değil kesinlikle. Genelde bir hedefi olmayanlar, bölümü sevmeyenler olumsuz yorum yapıyor. Ben bölümümden gayet memnunum güzel faaliyetler, arazi çalışmaları vs yapılıyor. Ortalamayı yüksek tutarak yüksek lisans imkanı var, bunun dışında öğretmenlik düşünenler kpss de yüksek bir puan elde ederse neden atanamasın ? Atama kısıtlı diyorlar ancak bu kısıtlı dilime girmek gerçek anlamda çalışanın elinde. Tercih yapacak arkadaşlar coğrafyayı seviyorsanız okumak istiyorsanız kimsenin olumsuz yorumuna aldırış etmeden tercih edin derim.

  • Ömer dedi ki:

   Dostum sen önce okulunu bi bitir sonra anlayacaksın durumu arazi gezileri felan seni kurtarıyormu. Biz şuan özelde cbs maks proje danışmanlığı maaşımızı zor alıyoruz. Akademisyenlik haricinde bu bölüm boş.Lütfen bölümü her eleştireni vizyonsuz yapma hele ki öğretmenlik için kimseye umut verme ki vebali sana olmasın. Birşeyler yaşadık ki konuşuyoruz ,Saygılar eğitiminde başarılar.

 10. Cografya 4. Sınıf dedi ki:

  Afyon kocatepe 4. Sınıf Cografya okuyorum
  Kesinlikle başka alanlara yönelin fen edebiyat fakültesinden uzak durun :))

 11. selim dedi ki:

  bu bölümü bana tavsiye edipte okumama vesile olan dershane hocama 2 yıldır ana avrat sövüyorum. çünki 2 yıllık bir mezunum. ben bu kadar işe yaramayan bir bölüm görmedim yahu. bölüm resmen işsiz kalmak için açılmış. resmen psikolojim bozuldu. daha dün işsizlikten merdiven altı bir mekanda işe başladım ve sadece gün dayanabildim bu çileye. üniversitede coğrafya okudum ama şimdi intihar etmeme çok az kaldı

 12. Yusuf dedi ki:

  Karayollarinda ne olarak ise giriyor acaba

 13. acı gerçekler dedi ki:

  Arkadaşlar sevgi karın doyurmuyor. Artık kör olmayı bırakın araştırın. Bu bölümü okursanız %90 işsizsiniz!! nokta. 3 seçenek var elinizde, paranız varsa akademisyen olacaksınız gençliğinizi heba edeceksiniz, ya özel bir okulda dershane de asgari ücretin biraz üstünde maaşla suruneceksiniz yada referansla cbs sektöründe asgari ücret +yol+yemek parasına calısacaksınız. Devlette ogretmenligi saymıyorum bu sene itibariyle 17.000 küsür işsiz coğrafya mezunu var yapılan atama senede 200 kişi atanma puanları 90 lara dayandı. Halen bunları göremeyenleri anlayamıyorum. ANLAYIN ARTIK!! Bu bölüm Türkiye de bitti.Avrupa’da da değeri azalıyor.( İngiltere ve Abd haric) .Lütfen ortadaki tabloyu görün arkadaşlar ona göre yazın. Pişman olursunuz. Biz yandık siz yanmayın. Üniversitedeki coğrafya akademisyenleri bile alt sınıflara yol yakınken bırakın diyor. Alttaki yorum gibi bazı sitelerdeki gram bilgisi olmayan “Andavallar” halen bölümü okuyun diyor. Yapmayın arkadaşlar yakmayın kendinizi. Bu bölümü tavsiye edenler çoğu kötü niyetli kişilerdir. (Bazılarını tanıyorum) Görün anlayın artık bu ülkede coğrafya yı öldürdüler. Fen edebiyat bitti artık. Okuyanlar bırakma peşinde bitirenler atanmayı bıraktı polis olma ,askerde kalma pesinde yada baska meslek dallarına yonelme peşinde. Cografya sevginizi büyük hayallerle başlayıp hayal kırıklığıyla bitirmemek için hiç okumayın daha iyi. Zira bu ülkede coğrafya biliminin gram değeri yoktur. Ta ki bu ülke ağır bir ders alıncaya kadar.

  • Coğrafya dedi ki:

   Peki siz ne olmayı istiyorsunuz o bos bu boş diyerek evde oturmayımı.lütfen herkesin bilgisi kendine kadar başkalarını bilgisizlikle yargilamayin adı üstünde burası yorum yazmak için siz yorum yazın tartışmaya girmeyin lutfen .bu arada o olmasın bu olmasın derken ilerde de cografya biransindaki kişi azalır ve o zamanda cografya cı ararlar artık

   • Farah dedi ki:

    Evet haklısınız

   • cem dedi ki:

    git kardeşim meslek öğren dil öğren.bu bölümü okursan da evde boş boş oturacaksın.adam gerçekleri yazmış hemen gömün demi.

   • Gs dedi ki:

    1.sinifim birakmayi dusunuyorum cok pismanim boyle kotu bir bolum yok emin olun benden size bir tavsiye asla cografya okumayin !!!

  • Farah dedi ki:

   Maşallah roman yazmışsınız

  • cem dedi ki:

   acı gerçekler, ağzına sağlık kardeşim. millet körkütük neyin ne olduğunu bilmeden konuşuyor sadece.tercih yaparken bunları göze alıpta tercih yapın.sonra ağlamayın

  • Elif dedi ki:

   Size bisey soru cam siz hangi bölümü okudunuz

 14. Afra dedi ki:

  Herkesin düşüncesi farklı Ama eğer ki seviyosaniz coğrafya yı bence hiç baska bölümleri düşünmeyin sonuçta sevdigin bi ders ilerde kim bilir yuksek lisans felan yaparsiniz hem istemediğin ve sevmedigin bölümü okuyana kadar sevipte hiç bisey olma daha iy bence ,dediğim gibi herkesin görüşü farklı Ben çok seviyorum inşAllah ilerde cografya öğretmeni olurum en çok istediğim şey bu

 15. Rumeysa dedi ki:

  Arkadaşlar ben 11ci sınıf sözel öğrencisiyim cografya bölümünü okumak istiyorum atana biliyomu veya en düşük puanı kaç

 16. Muhammed kocakaplan dedi ki:

  Arkadaşlar ben şuan lise de 11. Sınıfım coğrafya yi çok seviyorum çok ilgim var . Ama sadece coğrafya ya ilgim var coğrafya yi çok iyi yapıyorum sizce okumalimiyim???

  • geleceği yok dedi ki:

   Örgün okuma kardeşim, ne kadar seversen sev değeri olmadıktan sonra okumanın anlamı yok. Çok seviyorsan hobi olarak açıktan okuyabilirsin.

   • Coğrafya dedi ki:

    Senin geleceğin varmı peki oyle diyyiyosun

    • acı gerçekler dedi ki:

     “Coğrafya” rumuzlu arkadaş senin gibiler yüzünden çoğu gencin başı yandı konuşturma beni. At gözlüğünü çıkar.

 17. merve dedi ki:

  Sakın yazma ölü bölüm ölürsün

 18. ayşe dedi ki:

  Dil bolumu okuyorum suan fakat cografya edebiyat sinavina da girmeyi dusunuyorum cpgtrafya edebiyattan tutturursam sizce hangisine gitmeliyim

  • Dil den ayrılma devam et dedi ki:

   Saçmalama dilcinin ne işi var edebiyat coğrafya da yakarsın kendini senin durumunda olup tarih coğrafya gibi bölümleri yazan arkadaşlarım var çok pişmanlar şuan dil bölümü okumadıklarına.He Fransızca veya Almanca da okuma.İde veya Müt-ter kazanmaya bak sen.

 19. Pişman dedi ki:

  Ben bitirdim iki yıl hazırlandım atanamadim şimdi bi yerde komiyim 28 yaşındayım 20yasindaki veletler bana emir veriyor masa sildiriyor paran varsa kimseye muhtaç olmayacaksan eğlencesine oku belki sevgipi edinirsin başkada bı caciga yaramaz

 20. özoo dedi ki:

  Çankırı karatekin üniversitesi coğrafya bölümü yazmayı düşünüyorum sizce nasıl ?

 21. Meltem2 dedi ki:

  Merhaba ben coğrafya bolumu okumak istiyorumm bu konuda yardımcı olursanız sevinirim nasıl bir bolum

  • Ahmet dedi ki:

   Bölüm olarak çok güzel bir bölüm. Ama coğrafya okuyacaksanız eğer bölümü bitirdiğinizde genel ortalamanız 3.0 ‘ın üzerinde olmalıdır. Belki bu ortalam ile yüksek lisans yapabilirsiniz. Çünkü coğrafya öğretmenliği alimlari .alesef düşük şu anda. Bide bölümü kazandiktan sonra CBS de kendinizi geliştirmeye bakın. İleriki iş hayatiniz için iyi olur. Ama tekrar edeyim gerçektende güzel bir bölüm.

   • gerçekleri konuş dedi ki:

    Milleti kandırma gerçekleri konuş!! Fen Edebiyat ölü bir fakülte ve Coğrafyada ölü bir bölüm !! Bende senin gibi biri yüzünden yazdım bu bölümü hayatımın 2 yılı boşa gitti.Mezunlar ne durumda onu anlat.Yaşanılan zorlukları anlat! Coğrafya mezununun hiçbir yerde değeri olmadığını okuyanların kaçtığını da anlat.Hocaların ne durumda olduklarını da anlat.Cbs ile uğraşanlarında alanı dışına yöneldiklerini de anlat!!!

  • Ecer dedi ki:

   Bölüm olarak çok güzel bir bölüm. Ama coğrafya okuyacaksanız eğer bölümü bitirdiğinizde genel ortalamanız 3.0 ‘ın üzerinde olmalıdır. Belki bu ortalam ile yüksek lisans yapabilirsiniz. Çünkü coğrafya öğretmenliği alimlari .alesef düşük şu anda. Bide bölümü kazandiktan sonra CBS de kendinizi geliştirmeye bakın. İleriki iş hayatiniz için iyi olur. Ama tekrar edeyim gerçektende güzel bir bölüm.

  • yapma kardeşim dedi ki:

   Sakın kardeşim okuma.İnanma millete pişman olursun.2.nci sınıf bittiğinde çok şükür bıraktım şu lanet bölümü. Öğretmen felan olamazsın.Hiçbir değerin yok bu bölümü okursan !! Cbs felan demiş biri cbs analisti olman için bu bölümü okuman gerekmiyor yıllarına yazık!! 89 puanla atanabildi millet.Geçen ay bir coğrafya mezunu intihar etti işsizlikten cebinde 6 lirası bulunuyordu sadece.!Atanazmazsın.Memur olma şansın yok hiçbir alanda!Akademisyenlik içinde çok uğraşacaksın bir sınıftan 2-3 akademisyen çıkar ancak.Şuan okuyup bu bölümü öven insanlar boş insanlar bunu bilesin!! yakma sakın kendini diğer sitelerede bak iyice araştır.Bir kişinin lafına uyupta yapma kendini!!

  • Gs dedi ki:

   Okuma !!!

 22. Meltem2 dedi ki:

  Merhaba ben coğrafya bolumu okumak istiyorumm bitirdikten sonra formasyon alıp öğretmenlik düşünüyorum .bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 23. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar bölümü övenlere sakın aldanmayın iyice araştırın!!!.Bırakmak isteyenler yolun başındayken bıraksın yoksa ilerde büyük sıkıntı oluyor.Bölümün devlette ataması yok bunu bir aklınıza sokun ünvanınız bile yok.Özelde ise sadece cbs analisti olarak çalışabilirsiniz ama şansınız düşük çünkü mühendislik öğrencileri varken bize iş vermiyorlar.İş imkanı yok!Okuması da büyük sıkıntı onu da söyleyim.Okuyanların çoğuda bölümden kaçma peşinde katiplik,gardiyanlık,polislik,astsubaylık gibi Kısacası yakmayın kendinizi!!

  • Türkiye'de coğrafya okumak pişmanlıktır dedi ki:

   Arkadaş doğruları söylemiş coğrafya bölümü ne yazıkkı ülkemizde hak ettiği değeri görmüyor coğrafya okuyacağınıza ilahiyat yada arapça okuyun özellikle arapçayı tavsiye ediyorum coğrafya tek kelimeyle pişmanlıktır. Coğrafya bölümünün ülkemizde mesleki tanınırlılığı yok yani mezun olunca coğrafyacı olmuyorsunuz devlette hiçbir kuruma coğrafyacı olarak giremezsiniz sadece formasyon alıp öğtetmen olabilirsiniz ama coğrafyada atama çok az yapılıyor yol yakınken coğrafya okuma sevdasından vazgeçin

 24. tugce dedi ki:

  Arkadaslar korkmayin zor olmayan ismi var zahmette rahmet vardir

  • Ahmet dedi ki:

   Kardeşim milleti yanlış yönlendirme gerçekleri söyle.Mezunlar ne durumda ne iş yapıyor şuan onları da anlat.

   • Mehtap dedi ki:

    Bende coğrafya bölümü okuyorum ikinci sınıfa geçtim bölümün geleceği yok bırakıp farklı bir bölüme hazırlanayım diyorum fakat aklım karışık çünkü bitirince yaş problemi yaşar mıyım diye düşünüyorum lütfen ilgilenir misiniz?

    • Onur dedi ki:

     Bende bu durumdayım 2.sinifa gectim istanbul universitesi cografya ogrencisiyim ancak cok karamsar oldum 1.siniftaykense boyleydim yaşım 21 baska bolume mi gecsem diye yiyip bitiriyorum

 25. aslı dedi ki:

  arkadaşlar hiç bir bölüm kötü ve boş değildir sizin gayret ve çabanıza bağlıdır bügün türkiyede atanamayan öğretmenle atanan öğretmen arasındaki tek fark emek vererek çalışmaktır eğer coğrafya veya öğretmenlik bölümleri düşünüyorsanız tarih dışında tüm öğretmenlikleri düşünün kendinizden veya çevrenizden bu konuda olumsuzluk yaşıyorsanız hem okuyup hemde tekrardan ygs ye hazırlanmanızı tavsiye ediyorum bende o şekilde yapacağım .

  • deniz dedi ki:

   Kacinci sinftasn

  • Anonim dedi ki:

   Kardeş hangi alan olursa olsun öğretmenlik mesleği bitti artık.Önce bunu bilin.Artık bu devirde iyi bir üniversitede teknik bir bölüm,dil veya sağlık (tıp vs) okumazsan potansiyel işsizsin.(referans felan yoksa tabi)Yoksa sen ne kadar çabalarsan çabala değerin olmaz.İyi bir üniversite şart.Hem okuyup hemde ygs ye çalışmakta büyük bir hata.Bırakacaksanız hemen bırakın yoksa iyi bir bölümü kazanman çok zorr.(Tecrübeyle Sabittir.)

 26. tekin dedi ki:

  ben coğrafya bölümünü okuyurm okuyorum yani coğrafya öğretmenliğide yapabilirmiyim acaba

 27. serkan küçük dedi ki:

  afyon kocatepe coğrafya iö kazandım.Bölüm nasıl okunacak gibi mi ? ataması iyi durumda mı?

  • REİS dedi ki:

   şu an çok iyi durumda ancak derslerine çalış formasyon alıp öğretmen ol not için 2.5 gereklidir bu da yüksek olduğu için çok çalış. ben selçukta tarih 4.sınıfım 2.70 ortalamam var örneğin…

  • Taner dedi ki:

   Kardeşim bebim kardeşim de kazandi bana bi ulaşabilir msn face aramaya Taner Sekendiz yazp ulaşabilir msn

 28. vildan dedi ki:

  edebiyat ve cografya bolumleri arasında cok gidip geliyorum napacagıma dair hic bir bilgim yok tercih gunune 6 gun kaldıı .ss ve lutfen yorumlarınızı bekliyorum

 29. vildan dedi ki:

  arkadaslar cog .bolumu hakkındaki yorumaınızı aabiirmiyim bolum illaki zor lacak ve cog bolumun eylenceli oldugunu soyluyorlar dogrumu

 30. mahmut dedi ki:

  burda ki yorumlara bakarsanız bütün bölümlerle ilgili bi olumsuzluk söz konusu bir sözelci bu gün hangi kapıyı aralasa aralasın aynı sorun ve engelle karşılaşır. bende coğrafyayı tercih edecem diğer sözel bölümlerinin en iyisi o çünkü

 31. ali dedi ki:

  peki şuan iş olanağı yüksek mi ortada kalma ihtimali varmı acıl cevap verirseniz sevinirim tercih yapcam çünkü

 32. Ahmet dedi ki:

  Arkadaslar kesinlikle okumayn

 33. sevgi dedi ki:

  geleceği karanlık bi bölüm. gnl zten bütün edebiyat bölümlerinin geleceği karanlık.

 34. samet dedi ki:

  arkadaşlar yukardaki iş alanlarında yer alabilmek için kpss de iyi bir puan yapmanız gerekmekte yani sizin işiniz kpss ye kalmış + etrafta azda coğrafyacı yok

 35. emin dedi ki:

  keşke bu bölüme gereken değer verilseydiya… Japonya coğrafyacılarına tıpçılarından daha fazla değer veriyor. Ah be türkiye!

 36. ilknur dedi ki:

  bende istanbul üniversitesi coğrafya bölümünü istiyorum fakat internette hangi mesleğe baksak hep olumsuz yorum aynı şekilde puanım rahatlıkla tutmasına rağmen kafam çok karışık sen öğretmenlik için mi düşünüyorsun

 37. cahil dedi ki:

  Arkadaşlar iş olanakları hakkında ve Ankara üniversitesi coğrafya bölümü hakkında biligisi olan varsa paylaşsın. söylentiler hep olumsuz ancak ilerleyen yıllarda iş olanakları değişir mi?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.