Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Oy Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

cumhurCumhurbaşkanlığı Seçiminde Oy Kullanırken Hangi Belgeler Gerekli, Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Oy Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Cumhurbaşkanlığı seçiminde vatandaşlar seçmen kâğıtları gelmemiş olsa bile oy kullanabilecek. Kütükte kayıtlı bulunanlar kimlik belgelerini göstererek (nüfus kâğıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy kullanabilecekler.

Geçerli kimlik belgelerini gösteren ve üzerinde TC kimlik numarası bulunmayan belgelere sahip olan seçmenlerin yanlarında seçmen bilgi kâğıtlarının ve TC kimliğini ispat edecek bir belgenin bulunması zorunlu olacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi 28 Ağustos 2014′te doluyor. Bu nedenle yapılacak olan cumhurbaşkanı seçiminin ilk oylamasının 10 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise ikinci oylamanın 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılması planlanıyor.

 

YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLAR OY KULLANABİLECEK

Yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez yurt dışındaki vatandaşlar da oy kullanacak. Bu seçim için 56 ülkede, 118 sandık kurulacak. Yurt dışında oy kullanacak olan vatandaşların seçim tarihi ise ilk oylama 31 Temmuz-3 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise ikinci oylama 17-20 Ağustos 2014 tarihlerinde yapılacak.

 

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Oy Kullanmak İçin Gereken Belgeler Neler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir