Demokrasinin Tarihsel Gelişimi Kısaca

Demokrasi nedir, demokrasi hakkında kısa açıklama, bu yazımızda sizlere demokrasinin tarihsel gelişimi kısaca bilgi vereceğiz.

Yaşadığımız yüzyılın en önemli fenomeni olan demokrasinin tarihsel gelişimi 13. yüzyıla dayanmaktadır. Demokratik anlamda ilk hareket milattan önceki yüzyıllarda antik yunan döneminde başlar. Bu dönemde göreceli de olsa demokratik bir düzen işlemektedir. Site devletleri olarak kümelenen Yunanlılar bu dönemde devletlerini erkeklerin oluşturduğu bir mecliste aldıkları kararlarla yönetmişlerdir.

Roma İmparatorluğu döneminde insan ve yurttaş haklarının geliştirilmesi amacıyla çeşitli kurallar konulmuş ve bu kurallar zamanla Roma Hukuku olarak kurumsallaşmıştır.

1215 yılında İngiltere Kralı’nın yetkilerini kısıtlayan Magna Karta Sözleşmesi imzalanmış, böylece kralın sınırsız yetkileri kısıtlandırılmıştır.

1450 yılında Gutenberg’in matbaayı icat etmesiyle birlikte Avrupa’da okuma yazma oranının artması, insanların yönetimler açısından bilinçlenmesi Rönesans ve Reform hareketlerini hızlandırmış, zamanla bu durum merkezi krallar ve derebeyleri üzerinde halkların ayaklanmasına ve yapılan devrimlerle halkların özgür iradesiyle seçtikleri liderlerin iş başına gelmesine neden olmuştur.

Bu ayaklanmaların zirveye çıktığı ve Avrupa’da yeni bir çağın başladığı Fransız İhtilali’nde olmuştur. Fransız İhtilali ile birlikte Avrupa’da demokrasi ve milliyetçilik akımı başlamış, ulus devletler ortaya çıkmış ve halklar yöneticilerini kendileri belirlemek üzerine iradelerini ortaya koyarak ayaklanmıştır. Çıkan ayaklanmalar ve yüzlerce yıl süren çatışmalar sonucunda halk galip gelmiş ve demokrasi kıtaya hakim olan bir yönetim şekli olmuştur. Bu tarihten sonra yapılan her türlü savaşta da halklar demokrasi uğruna can vermiştir.

Türkiye’de ise demokrasi tarihi 1808 Sened-i İttifak’la padişahın yetkilerinin sınırlandırılması, 1. ve 2. Meşrutiyet dönemlerinde Mebusan Meclisleri’nin açılması ve nihayetinde Osmanlı’nın ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde yönetim şeklinin halkın egemenliğine bırakılması sonucunda demokrasi günümüze kadar belli aralıklarla sekteye uğrasa da gelişimini devam ettirmiştir.

indir (1)

 

Demokrasinin Tarihi Kısaca Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Demokrasinin Tarihsel Gelişimi Kısaca

 • 26/05/2014 tarihinde, saat 21:05
  Permalink

  teşekkür çok işime yarıdı hoca 100 verdi tekrar sagol

  Yanıtla
 • 18/05/2014 tarihinde, saat 21:28
  Permalink

  geç miş oldun sik kafalı piç

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir