Deniz Suyunun Tuzlu Olmasının Sebebi Nedir

Deniz Suyu Neden Tuzludur, Deniz Suyunun Tuzlu Olmasının Sebebi Nedir

Deniz insan hayatı için çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle yaz aylarında gerek serinlemek gerekse dinlenmek için denize ihtiyaç duyarız. Yüzerken en çok rahatsız olduğumuz şeylerden bir tanesi de deniz suyunun tuzlu olmasıdır. Peki deniz suyu neden tuzludur, bu durumun sebebi nedir?

Çok eski zamanlardan kalan bir teoriye göre deniz suyunun tuzlu olmasının sebebi dağlardan dökülen akarsulardır. Bu akarsular yeryüzündeki kayaları aşındırarak onlarda bulunan tuzlu mineralleri denizlere taşımakta bu nedenle deniz suyu tuzlu olmaktaydı.

Fakat yapılan araştırmalar bu teorinin doğru olmadığını gösterdi. Denizlerdeki tuz oranı sabittir. Bunun sebebi yer altında bulunan çatlaklar sebebiyle burada bulunan klorun dışarı çıkarak denize karışmasıdır. Yer altından çıkan klor, sodyum ile birleşerek sodyum klorür tuzunu oluşturmaktadır. Bu durumda fazla tuz çökelerek denizlerdeki tuzluluk hep aynı oranda kalmaktadır.

Buharlaşmanın fazla olduğu yerlerde denizlerdeki tuzluluk oranı da fazladır. Yani çok sıcak olan yerlerde buharlaşma fazla olduğundan denizler de daha tuzludur. Örneğin ülkemizdeki en tuzlu deniz sıcaklığın en fazla olduğu bölge olan Akdeniz’dedir.

Denizler Neden Tuzludur Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

One thought on “Deniz Suyunun Tuzlu Olmasının Sebebi Nedir

  • 11/10/2014 tarihinde, saat 18:11
    Permalink

    Teşekkürler karındaşım.Allah razı olsun.Allah ne muradın varsa versin.Seni çok seviyom.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir