Dersim’e baraj kararına tepki

Bir süre oturma eylemi yapan topluluğa hitaben miting tertip komitesi adına Haydar Çetinkaya bir konuşma yaptı. Tunceli’nin tüm dere ve nehirlerinde HES ve baraj projeleri olduğunu, bunların şehri sulara boğup doğayı yaşanamaz hale getirerek halkı göçe zorladıklarını dile getiren Çetinkaya, “Kutsallarımız, ziyaretlerimiz, mezarlarımız, köylerimiz sular altında bırakılıyor” dedi.

Mitinge katılan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç kürsüye çıkınca toplanan kalabalık tepki göstermek için dağılmaya başladı. Genç, buraya baraj yamayı düşünenlerin bu mitinge katılan halkın gücünü hesaba katması gerektiğini dile getirerek, “Toplumu kale almadan baraj yapmaya kalkışanların sonunu düşünmesi lazım. Biz bunları tasvip etmiyoruz. Meclise sunduğum bir kanun tasarısıyla Munzur’un gözesinden Tunceli’ye kadar olan alanı birinci derecede sit alanı ilan edilmesini istemiştim. Bundan sonra buraya baraj yapacak aklı başında birinin çıkacağını zannetmiyorum. Biz de halkın bu mücadelesine destek vereceğiz” şeklinde konuştu.
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’e kürsüde konuşma hakkı verilmesine tepki gösteren vatandaşlar, Genç’i yuhaladı. Genç kürsüde konuşurken, kalabalığın çoğu miting alanını terk etti. Vatandaşların alandan ayrılmasına konuşması ile yanıt veren Kamer Genç, “Ben kürsüye çıktığımda Ak Partililer alanı terk ediyor. Ben sizin vekilinizim siz niye alanı terk ediyorsunuz” diye çıkıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir