Derslerde Daha Başarılı Olmanın Formülü

Sitemiz eokulegitim.com takipçilerinin çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor. Bu hafta rehber mahiyetinde öğrencilerimize faydalı olacağını düşündüğümüz bilgiler paylaşmak istedik. İlkokul, Ortaokul ya da lise … Eğitim öğretimin hangi kademesinde olursa olsun tüm öğrencilerimizi ilgilendiren bir yazı .. Nasıl daha başarılı olabilirim

Belki burada yazacaklarımı çok defa öğretmenlerinizden ya da rehberlik uzmanlarından duydunuz, belki de yeni bir şeyler duyacaksınız. Okullardaki derslerde daha başarılı olmak ve yazılılardan daha yüksek not almak , eminim ki birçok öğrencinin en çok arzuladığı durumlardan biridir. Peki nasıl daha başarılı olacağız. Öğrencilerimizden istediklerimiz çok şey değil aslında.

Bir sonraki günün derslerine mutlaka hazırlık yaparak gidin. Elinizdeki ders programını açıp göz atıyorsunuz yarın hangi dersler ve ne işleyeceğiz diye inceliyorsunuz. Ardından ilgili konulara kısaca göz atıyorsunuz. Bu basit gibi görünen olay, sizin derste anlatılanları normalinden en az bir kat daha hızlı anlamanızı sağlayacaktır. Derse hazırlıklı gitmenin etkisini görmek istiyorsanız bunu sıkça tekrar edin. Diğer önemli bir nokta dersi derste dinleyin. Her ne kadar derste anlatılan konu size basit gibi gelse de, öğretmeninizden kapacağınız ekstra bilgiler mutlaka olacaktır. Derse hazırlıklı gittik ve derse konsantre olarak dersleri dinledik. Bundan sonra en önemli aşama geliyor. O gün okulda anlatılanları evde tekrar etmek. Tekrar konusu bu yazımızın en önemli kısımlarından biri, çünkü tekrar etmenin gerekliliğinin önemini araştırmalar da ortaya koyuyor.

Okulda anlatılanlar zihnin kısa süreli belleğinde depolanır, biz o konuları o gün ve daha sonraki süreçte tekrar edersek bu bilgileri uzun süreli belleğe göndererek kalıcı olmasını sağlarız. Kendi zihninizi bir bilgisayar gibi düşünebilirsiniz. Kısa süreli bellek olan RAM’deki bilgileri Diske kaydetmezseniz kaybolur gider. Burada bahsettiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz sürece , başarı oranınızın arttığını rahatlıkla göreceksiniz.

Soruegitim.com

2 thoughts on “Derslerde Daha Başarılı Olmanın Formülü

 • 10/12/2012 tarihinde, saat 13:24
  Permalink

  güzel diyonuz ama bem yapıyorum ama olmuyor

  Yanıtla
 • 09/12/2012 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  inşallah başarılı olurum ama cok çalışkan değilim kotude değilim ortayım inşallah başarılı olur dedikleriniz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir