Devlet Üniversitesi İle Vakıf Üniversiteleri Arasındaki Farklar

Üniversite hayali kuran birçok gencin merak ettiği konulardandır “Devlet Üniversitesi ve Vakıf(Özel)  Üniversitesi. Özellikle YGS-LYS sınavlarından sonra aldığı puanı düşük olan öğrencilerin en önemli alternatifleri arasında yer alırlar. Devlet Üniversiteleri; köklü bir geleneğe sahip olmaları, arkalarında devletin bulunması, ticari amaç gütmemeleri, yurt ve barınma sorununu büyük oranda çözmüş olmaları, büyük kampüslerinin bulunması, Türkiye’nin geneline yayılmaları, ulaşım sorunlarının bulunmaması, öğretim kadrolarının oturmuş olması devlet üniversitelerinin avantajı olsa da, ciddi bir ödenek sıkıntısı yaşıyorlar. Yeni kurulan devlet üniversitelerinde ise sorunlar bitmek bilmiyor. Kadroların yetersizliği, alt yapı problemleri, ders dışı aktivitelerin az ya da hiç olmaması ve kent halkının yabancı öğrenciye olumsuz yaklaşması yaşanan sıkıntılardan bazılarını oluşturuyor. Dolayısıyla devlet üniversitesini tercih ederken bu kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

Vakıf üniversitelerinin de pek çok avantajı bulunuyor. Öğrenci, sıradan bir bölümde okumaktansa istediği alanda eğitim görebiliyor. Ayrıca, daha dinamik bir yapıya sahipler ve değişikliklere çabuk adapte olabiliyorlar. Eğitim programlarının esnekliği, iddialı yabancı dil eğitimleri, burs olanaklarının fazlalığı, yurtdışı üniversitelerle işbirlikleri, stajı önemsemeleri ve mezuniyet sonrası verdikleri kariyer desteği ise vakıfların diğer avantajlarını oluşturuyor. Bu üniversitelerin dezavantajını ise eğitim ücretlerinin çok yüksek olması oluşturuyor. Ayrıca, burslu öğrenciler ile diğer öğrenciler arasındaki puan farkının fazla olması, belli kentlerde yığılmış olmaları, kampüsteki yaşam maliyetinin yüksek olması diğer dezavantajları oluşturuyor.

Burslu Vakıf Üniversiteleri

Birçok vakıf üniversitesi öğrencileri özendirmek için sınav puanıyla orantılı olacak şekilde %25 , %50 ya da tam burslu olacak şekilde öğrenci kayıtları yapmaktalar. Üniversite adaylarının verilen bu burs oranlarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü, bu burs oranlarına göre hareket eden öğrenciler vakıf üniversitesini ücretsiz ya da çok uygun bir ücretle okuyacağını düşünerek tercih yapabiliyorlar. Fakat öğrencinin şu hususa dikkat etmesi gerekir: Eğer öğrenci üniversitedeki başarı düzeyinin belirli bir seviyede tutamazsa, üniversite yönetimi öğrencinin bu bursunu kesmektedir. Dolayısıyla öğrenci üniversite ücretini kaldığı yerden kendisi ödemeye devam etmektedir. Bu hususa dikkat edilmelidir.

14 thoughts on “Devlet Üniversitesi İle Vakıf Üniversiteleri Arasındaki Farklar

 • 30/09/2017 tarihinde, saat 20:08
  Permalink

  tam burslu olunca para ödemeyecek mıyız ?

  Yanıtla
  • 08/10/2017 tarihinde, saat 08:24
   Permalink

   Tam burslu da para ödenmiyor eğer puanın yüksekse ona göre fiyatlarda da indirim yapılıyo

   Yanıtla
 • 24/07/2015 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  turgut ozal unıversıtesıne yerleştım bu yıl.adalet yuzde 25 bursla.bu unıversıteyı ucret odemeden okuyabılır mıyım vakıf unıversıtesı olması dolayısıyla soruyorum

  Yanıtla
 • 24/07/2015 tarihinde, saat 10:21
  Permalink

  turgut ozal unıversıtesı adalet yuzde 25 ıle yerleştım.vakıf unıversıtesıy mıs devlet unıversıtesıne gecış yapamazmıyım veya ucret odemem zorunlu mu turgut ozal unıversıtesıne

  Yanıtla
 • 05/07/2015 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  devlet tip fakültesinde okuyan biri ile vakıf üniversitesi tıp fakültesi okuyanlar arasında ne gibi fark var ? şunu demek isterim mezun olunca herhangi bir sağlık ocağında işe başliyabilirmi?

  Yanıtla
 • 21/06/2015 tarihinde, saat 17:17
  Permalink

  vakif universitelerinin diplomasi her yerde her ulkede gecerlimidir?bu diplomayla is bulmak calismak,ve diplomanin gecerliligi garantilimidir?cevap verirseniz cok mutlu olurum.tesekkurler

  Yanıtla
 • 19/02/2015 tarihinde, saat 23:21
  Permalink

  Madem özel bir üniversiteyse neden burs veriyorsunuz kardeşim çok saçma bende ücretsiz okul sanıyrum hayallerim suya düştü.

  Yanıtla
 • 16/02/2015 tarihinde, saat 23:50
  Permalink

  %50 burs ile gidilen bir üniversitede sınıfı kalamdan geçersen ücret ödeniyormuş ne kadar doğru ?

  Yanıtla
  • 22/02/2015 tarihinde, saat 15:52
   Permalink

   Vakıf üniversitesinden devlet ünüversitesine geçiş yapılabiliyormu

   Yanıtla
   • 12/07/2017 tarihinde, saat 21:43
    Permalink

    Yapılır,ama başarına göre tutmazsa yapamazsın

    Yanıtla
 • 31/12/2014 tarihinde, saat 14:37
  Permalink

  dikey geçiş sınavıyla geçiş hakkı kazanan öğrenciler tercih yaparken vakıf veya özel seçmektedir bu ikisinin arasındaki farkları söyleyebilirmisiiniz ve adaletten n.ö den hukuka geçme şeklinde bilgi verin lütfen ve kaçıncı sınıftan başlattıkları hakkında

  Yanıtla
 • 24/07/2014 tarihinde, saat 22:37
  Permalink

  Yerlesicegim universitede ilk 1000 ogrencinin burs alabilecegi soyleniyor ben o 1000 e girip giremedigimi en kisa yoldan nasil ogrenebilirim ?

  Yanıtla
 • 06/07/2014 tarihinde, saat 17:08
  Permalink

  Vakıf üniversitesi ücretleri sabit mi her yıl değişiyor mu?

  Yanıtla
 • 06/05/2014 tarihinde, saat 20:01
  Permalink

  Vakıf Ünivestelerine 2 Yıllık Geçiş Yapabiliyor muyuz?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir