DGS – Dikey Geçiş Sınavı Nedir – Ne Demektir

Önlisans(İki Yıllık Fakülte) mezunlarının katılabildiği dört senelik lisans öğrenimine geçiş yapabilmek için her yıl Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi(ÖSYM ) tarafından yapılan sınavdır.

Dikey Geçiş Sınavında Ne Tür Sorular Çıkmaktadır – Sorular Zor mudur?

-Dikey Geçiş Sınavında sayısal ve sözel sorular genelde mantığa yöneliktir LYS ile benzerlik göstermez logaritma ve permütasyon gibi zor konular bulunmaz.

DGS Puan hesaplaması Nasıl Yapılır – İstenilen Bölüme Girmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir

-Katsayılar her sene sınava giren kişi sayısına göre değiştiğinden her sene puan hesaplanması farklı olur, sitemizde her yıl puan hesaplama robotu güncellenmektedir.

-Öncelikle istediğiniz bölüme kaç net ile girebileceğiniz AÖBP’niz ile orantılıdır , bu sebeple biz size şu kadar net yaparsanız şu bölüme girersiniz dememiz yanlış olacaktır. Zaten hedefinizin de 80’de 80 olması gerekmektedir bu yarışta  bir soru bile önemlidir, o yüzden yapacağınız netler belli olsa bile sadece o netleri yapmak için çalışmanıza imkan yoktur; ayrıca soru dağılımı her yıl değişiklik gösterebilmektedir.

DGS’ye Başvurular Ne Zaman Yapılır? Başvuru Formları Nereden Alınır?

-Genelde nisan ayı içinde başvurular gerçekleşmektedir.Başvurular Meslek Yüksekokulları Müdürlükleri, ÖSYM İl Sınav Yöneticilikleri ve AÖF Bürolarından yapılmaktadır.

Sınav ne zaman,nerelerde yapılır?

– Sınav genelde Temmuz ayının ikinci haftası Pazar günü Üniversite Rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa’da yapılır.

Sınava kaç kez girme hakkım vardır, mezun olduktan sonra kaç sene sınava girebilirim?

– Sınava giriş sayısında herhangi bir sınır yoktur. ( not: 2007 dgs dahil ve önceki sınavlarda adaylar en fazla 3 defa sınava girebiliyordu. Bu sınır kaldırıldı. )

Sınava ikinci kez girmeyi düşünüyorum bir önceki yıl kazanmıştım başvurabilir miyim,başvurabiliyorsam herhangi bir puan kesintisi olur mu?

-Sınavı bir önceki yıl kazanmış olsanız bile sınava girebilirsiniz puan düşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Sınava girmekten vazgeçtim başvuru sırasında bankaya yatırdığım parayı geri alabilir miyim?

-DGS Kılavuzunda belirtildiği gibi ücret iadesi yapılamamaktadır.

Sınava giriş belgemi kaybettim veya belgem elime ulaşmadı ne yapmalıyım?

-Yeni belge çıkartmak isteyen adaylar, kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak bir dilekçe hazırlayıp bu dilekçeye Kılavuzda belirtilen ücreti ödediklerini gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM bürolarına ve genel merkezlerine başvurabilirler. Sınava giriş belgeniz olmadan kesinlikle giremezsiniz.

Tercih ile İlgili Sorular

Tercihlerimi sınavdan öncemi yoksa sonramı yapacağım?

-Dgs’de tercihler sınavdan önce yapılmaktadır. Puanınızı bilmeden tercih yapacağınızdan dolayı ölü tercih yapmamaya dikkat etmelisiniz. Tercih yaparken ilk tercihinize yüksek puanlı bir yeri yazabilirsiniz eğer açıkta kalmak istemiyorsanız en son tercihinize de en düşük puanlı yeri yazabilirsiniz.

Kaç tercih yapabilirim?

-Şimdiye kadar uygulan DGS lerde 8 tercih yapma hakkı tanındı.Bu sene net olarak ancak kılavuzların dağıtılmasıyla öğrenebiliriz.

Tercihlerimde istediğim bölümü yazabilir miyim?

-Tercihlerinizde sadece mezun olduğunuz bölümle ilgili YÖK tarafından belirlenmiş bölümleri tercih edebilirsiniz.

Tercihlerde geçmiş yılların puanlarına bakarak Lisans bölümü seçmek ne kadar doğru?

-Dikey Geçiş yapılabilen bölümlerin kontenjanları ne yazık ki çok az sayıda.Bu sebepten bazı bölümlerin puanlarında ciddi şekilde oynamalar olabiliyor(5-20 arası).Puanları sadece fikir verme açısından değerlendirerek tercih yaparsak en doğru kararı vermiş oluruz.

Lisans bölüm puanları nasıl belirleniyor?

-Lisans puanları ÖSYM sınavlarında olduğu gibi tamamen öğrencilerin tercihlerine göre belirlenir.Kılavuzda verilen puanlar sadece öğrenciye fikir vermesi için yazılmıştır.Örnekle açıklamak gerekirse farz edelim Boğaziçi üniversitesi işletme bölümünün 3 kontenjanı olmuş olsun DGS birincisi ve ikincisinin ilk tercihlerinde bahsettiğimiz bölüm olsun,DGS yirmi binincisine kadar kimse tercih etmemiş DGS 20 000.sininde ilk tercihi Boğaziçi işletme ise bölüme girer bölümün puanı da DGS 1. ve 2. sine bakılmadan son giren kişinin puanı yani DGS 20 000.sinin puanı olur.

Sınav ile İlgili Sorular

Sınavın içeriği ve yapısı nedir?

-Sınav sayısal ve sözel bölüm olmak üzere iki bölümden oluşur.Hem sayısal hem sözel soruları genel olarak mantık yürütebilme yeteneğinizi ölçen sorulardır.

Kaç adet soru sorulur?

-Sınav 80 sayısal ve 80 sözel olmak üzere toplam 160 sorudan oluşur.

Sınavın süresi ne kadardır?

180 dakika yani 3 saat süreniz vardır.

Puanlamada neler dikkate alınır?

-Puanlama sınavda yaptığınız soru adeti ve öğrencisi olduğunuz myo bölümündeki başarı sıra puanınız (aöbp) toplanarak oluşur.2004 DGS den itibaren ÖSS punanın etkisi kalmamıştır.

Kılavuzda yazılan sözel ve sayısal puanlar neyi ifade eder?

-Kılavuzda verilen puanlar katsayılardır.Bu seneki kılavuzda sayısal öğrencisi için bir matematik sorusu 3 puan olarak verilmiştir.Bu puan sınavdaki soruların çözülme oranına göre standart sapmayla çarpılır ve net puan çıkar 3 olan ham puan yaklaşık olarak 1,5 (+- 0,2) olur.

AÖP ve AÖBP nedir?Farkları nelerdir?

ÖBP:Açılımı Önlisans başarı puanıdır.Bölümünüzdeki başarı sırasına göre belirlenir.

AÖBP:Açılımı ağırlıklı Önlisans başarı puanıdır.ÖBP den farkı bölümünüzdeki arkadaşların DGS deki başarısına göre belli bir puanın ÖBP ye eklenmesidir.Sınavda dikkate alınan puanınız AÖBP dır.

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanını (aöbp) nasıl hesaplayabilirim?

-Kılavuzda anlatılmıştır nasıl hesaplandığı ama bu yöntem çok karışıktır.Kabaca anlatmak gerekirse bir kişinin aöbp si şu şekilde hesaplanabilir.

Sınıf birincisi 80 tam puan alır.

Sınıf ortalamasının üstünde notu olan kişiler 70-79 arası puan alır.

Sınıf ortalamasına yakın notu olan kişiler 60-69 arası puan alır.

Sınıf ortalamasının altında notu olan kişiler 50-59 arası puan alır

Sınıf sonuncusu 30-49 arası puan alır.

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanını (aöbp) her sene değişir mi?

-Öbp puanınız bir kere hesaplanır ve eğer siz mezun olduktan sonra başka kimse mezun olmaz ve sınava girmez ise puanınız değişmeyecektir fakat sizden sonra mezun olupta sınava giren olursa Öbp puanı sıralaması değişecek ve buna bağlı olarakta AÖBP değişecektir yalnız fazla bir oynama olmayacaktır.

7 thoughts on “DGS – Dikey Geçiş Sınavı Nedir – Ne Demektir

 • 04/11/2015 tarihinde, saat 21:15
  Permalink

  simdi ben myo da 1.sınıf okuyorum dgs ye gırebılıyormuyum ?

  Yanıtla
 • 29/08/2014 tarihinde, saat 22:27
  Permalink

  dgs sınavı ile eğitim 3. sınftan mı başlar?

  Yanıtla
 • 04/07/2014 tarihinde, saat 12:44
  Permalink

  dgs ye başvuru yaptığımda mezun değildim şuanda okulum bitti eğitim bilgilerimde mezun olur diploma puanım bile yazdığı halde dgs başvuru sayfamda okuyor görünüyorum ne yapmam lazım?

  Yanıtla
 • 10/03/2012 tarihinde, saat 21:49
  Permalink

  meraba arkadaşlar ben açıköğretim adalet 1.sınıftayım ve dgs den hukuğa geçmeyi istiyorum açıköğretmden geçiş varmı sınava girmek için mezun olmak şartmı birde geçtikten sonra kaçıncı sınıftan başlıyoruz yardımcı olurmusunz lütfen şimdiden tşkler

  Yanıtla
 • 05/01/2011 tarihinde, saat 09:35
  Permalink

  arkadaşlar 2 yıllık önlisansı bitirdikten sonra açık öğretimden lisans eğitimini tamamlayanlar tekrar dgs sınavına girebiliyorlar mı. Bilen varsa yanıtınızı bekliyorum. tşkk.

  Yanıtla
 • 14/10/2010 tarihinde, saat 22:01
  Permalink

  2010 dgs sınavında 255 puan aldım çukurova adana üniversitesi bilgisayar mühendisliğini tercih ettim. Fakat ek kontenjanlar açıklanınca 2 kişilik boşluk olduğunu gördüm. tercih etmeme rağmen neden kazanamadım.
  ek yerleştirme klavuzunda taban puan bakılmaksızın yerleştirme yapılcağı yazıyor taban puan nedir e mail adresime cevap yazarsanız sevinirim.
  ayyildizli34@hotmail.com

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir