Dimitri Egorov Kimdir Hayatı

Dimitri Fedoroviç Egorov 22 Aralık 1869 yılında Moskovada doğmuş bir Rus matematikçidir.

Dimitri Egorov İlköğrenimi Moskova’da tamamlamış, 1887 yılında ise matematik ve fizik okumak için Moskova Üniversitesi’ne girmiştir. Onu matematik okuduğu yıllarda en çok etkileyen hocası aynı zamanda doktora danışmanı da olan Nicolai Vasilievich Bugaev’dir. Egorov ilk makalesini Bugaev’in de çalışmalarından da etkilenerek 1892 yılında nümerik integraller ve türevler üzerine yazmıştır.

Dimitri Egorov Moskova Üniversitesi’nde 1894’ten doktora derecesini aldığı 1901 yılına kadar hocalık yapmıştır. Bundan sonra bir yılını yurtdışında geçiren Egorov, 1903’te profesör olmak için üniversitesine geri dönmüştür.

Dimitri Egorov “Üçlü Ortogonal Sistemler” ve “Potansiyel Yüzeyler” üzerinde makaleler yayınlamış ve Diferansiyel Geometri’ye büyük katkılar sağlamıştır. Egorov’un bazı çalışmaları ise Jean Gaston Darboux’nun “Leçons sur la théorie général des surfaces et les applications géométriques du calcul infinitésimal” adlı 4 ciltlik eserinde yayınlanmıştır.

Egorov ayrıca İntegral Denklemleri üzerinde de çalışmıştır. Gerçel Değişkenli Fonksiyonlar Teorisinde Egorov Teoremi olarak atfedilen teoremi en parlak çalışmalarından biridir. Nikolai Nikolaevich Luzin, Egorov’un ilk öğrencisidir ve daha sonra da Egorov tarafından başlatılan reel değişkenli fonksiyonlarla uğraşan okulun da bir üyesi olmuştur.

1917 yılında Moskova Matematik Derneği’nin(Moscow Mathematical Society) sekreteri olmuş, daha sonra 1921’de ise başkan yardımcısı seçilmiştir. 1922’de ise aynı derneğin başkanı olmuştur. Ayrıca, 1923’ten itibaren Moskova Devlet Üniversitesi Mekanik ve Matematik Enstitüsü’nün başkanlığını yapmıştır.

Egorov, çok dindar bir kişiydi. Bu yüzden, devrimden sonra kilise baskı altında tutulmaya başlanınca, kilisenin tarafında yer almıştır. 1922-1923 yıllarında rahip sınıfına yönelik idamlar ve saldırılar, 1928 yılında tekrarlanmıştı. Bu zamanda, Egorov Moskova Matematik Derneği’nde güçlü bir konuma sahipti ve görevlerinden atılan akademi üyelerine barınak sağlamaya çalıştı. Marksist Yöntembilimi’nin bilimadamlarına kabul ettirilmesine yönelik hareketleri engellemeye çalıştı. Ancak,1929 yılında Moskova Devlet Üniversitesi Mekanik ve Matematik Enstitüsü’nün başkanlığından atılmıştır.

Belli bir süre sonra, Egorov “dinsel hizipçi” sıfatıyla tutuklandı ve hapse atıldı. Moskova Matematik Derneği, Egorov’a olan desteğini onu ihraç etmeyerek devam ettirdi. Ancak, bir sonraki toplantıda makaleler sunan, aralarında Aleksandr Gennadievich Kurosh’un da bulunduğu matematikçiler, derneğin yönetimini ele geçiren yenilikçi bir grup tarafından ihraç edildiler. Aynı grup, Egorov’u da “gerici ve papaz” sıfatıyla suçlayarak ihraç etti.

Dimitri Egorov hapisteyken açlık grevine başladı ve ölümüne yakın bir zamanda Kazan’daki hapishane hastanesine nakledildi.Nikolai Grigorievich Chebotaryov’un eşi de aynı hastanede doktor olarak çalışmaktaydı. Tam kesin olmamakla beraber,Egorov’un Chebotaryov’un evinde vefat ettiği rapor edilmiştir.

Dimitri Egorov Kimdir Dimitri Fedoroviç Egorov hayatı Dimitri Egorov biyografisi Dimitri Egorov Dimitri Fedoroviç Egorov 22 Aralık 1869, Moskova doğumlu Rus bir matematikçidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir