Diş Fırçasının İcadı

Diş Fırçasının Tarihi – Diş Fırçası Kim Buldu -Diş Fırçasının Tarihçesi – Diş Fırçasını Kim İcat Etti

Diş fırçası M.S 500 yıllarında Çin’de ortaya çıkmıştır. Günümüzde kullanılan yapısı ile ilk defa 1857 yılında A.B.D.’de patent almıştır.

İlk diş fırçası bir tarafı yumuşak, ipliksi duruma gelecek şekilde sürtünülerek saçaklandırılmış kalem büyüklüğünde bir daldı, diğer bir deyişle bir çiğneme sopasıydı.

On sekizinci yüzyılın ikinci yarısında, diş fırçasını icat eden adam olarak bilinen William Addis ingiltere iç savaşı zamanında hapse mahkum edildi. Hapishanede geçirdiği süre boyunca, ağız bakımını iyileştirme konusunda daha fazla zaman buldu. Hayvan kemikleri üzerine delikler delerek ve o delikler üzerine birer uçları birbirine bağlanmış kıllardan bir demet haline getirdi. Kılların Alt kısımlarını kemiğe yapıştırarak sağlamlaştırdı. Böylece modern diş fırçası doğdu.

William Addis 1780 yılında hizmete girdiği bilinen Addis adındaki firmasını kurdu ve bilinen en eski diş fırçası üreticisidir.

Dr. West’in buluşu olan naylon diş fırçaları ise 1938 yılının Eylül ayından itibaren ABD’de satışa çıkarıldı.

1961 yılında da New York’ta Squibb firması ilk elektrikli diş fırçasını yaptı.

——————————————————————————————————————————-

Diş Fırçasının İcadı Diş Fırçasının Tarihi – Diş Fırçası Kim Buldu -Diş Fırçasının Tarihçesi – Diş Fırçasını Kim İcat Etti Diş fırçası M.S

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir