Disiplin Eğitimi Nasıl Verilir

Çocuklara disiplin eğitimi nasıl verilmelidir ? Disiplin aslında birçok kişi tarafından yasaklanma olarak algılansa da aslında yasaklanma değil doğru davranışların ve tutumların kişiler çocuklar bireyler üzerinde oluşmasını sağlamaktır. Örneğin aile içinde disiplin öncelikle anne ve babaya saygı ve sorumluluklarının bir çocuk olarak yerine getirilmesi ile başlar. Çocuk kendi sorumluluğunu bilmesi önemlidir. Örneğin yemek saatinde sofrada ailecek yemeğin yendiğini bilmesi kendi kendine hareket etmemesini sağlar ve bu bir aile disiplinidir. Çocuklarda daha küçük yaşlarda uygulanacak disiplin sıkıcı olmamalı ve doğru yu göstermek yolunda devam ettirilmelidir. Sizde çocuğunuzun doğru bir model ve doğru bir karaktere sahip olmasını istiyorsanız asıl etrafında gördüğü kişiler anne ve babası olduğundan dolayı anne ve babaların birbirileri ile iletişimleri oldukça önemlidir.

okul-bahcesi

Özellikle çocuğun yanındaki tutum ve davranışları çok önemlidir. Disiplin eğitimi okul çağında da verilmesi gereken bir görevdir aslında. Çocuğun ev içerisinde planlı olarak hareket etmesi yemek saatinde yemek oyun saatinde oyun oynaması ders saatinde ders çalışması gibi ev içerisinde ebeveynler belli bir plan sağlamalı ve çocuklarını da yavaş yavaş buna alıştırmalıdırlar. Disiplin eğitimi küçük yaşlarda verildiği zaman erişkin çağlara ve yaşlara gelindiğinde de aynı düzeyde devam eder ve kişi sorumluluklarını bilir sorumluluklarından kaçmaz. Ancak çocuk eğitimleri verilirken daha küçük yaşlarda sıkıcı eğitimler olmamalı ve çocukları oyunlarla eğitilmeli veya düzgün bir şekilde anlatılarak eğitim verilmelidir.

Çocuğunuza eğitim verirken mutlaka uygulamalı olarak göstermelisiniz. Örneğin çocuk ne zaman ders çalışacağını kendi bilmelidir ancak henüz aklı ermediği bir yaşta ve küçük olduğu için okuldan geldiğinde kısa bir mola ve yemek yeme ardından ders çalışması gerektiğini biliyor olmalıdır. Anne ve babalar olarak çocuklarınıza bu yönde destek alabilir veya sizde tutumlu davranışlarınız ile bu hareketleri savunabilir ve ev içerisinde disiplinli olmasını sağlayabilirsiniz.

eokulegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir