Diyanet İşleri Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti

Diyanet İşleri Başkanlığı, atama ve yer değiştirme yönetmeliğini, 26 Ekim 2011 tarihi itibariyle değiştirdi. Düzenlemenin öne çıkan en önemli yönü il dışı tayinlerde daha önce 2 yıl olarak belirlenmiş olan sürenin 3 yıla çıkarılması olarak gözükmekte. Özür durumu ve diğer isteğe bağlı nakillerde bir çok defa dile getirilmesine rağmen, Türkiye’nin en büyük 3. teşkilatına sahip oan Diyanet İşleri Başkanlığı, yine hizmet puanı kıstasını getirmemiştir. Nakil işlemlerinde yine adam kayırmaca (torpil ) oluşacaktır. Ayrıntılar şöyle :

Taşra şeflerinin görev süresi 5 yıla indirildi

Daha önce, görev süresi 6 yıl olarak düzenlenmiş olan taşradaki şeflerin yeni görev süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Camiler yine beş sınıf

Camiler önceki yönetmelikte olduğu gibi 5 sınıfa ayrılmıştır. Ancak, “İl ve ilçe müftülüklerince ilan edilen boş cami kadrolarına naklen atanmak için müracaat edeceklerde cami gruplarına göre aranacak MBSTS taban puanı Başkanlıkça belirlenir” şeklinde bir düzenleme getirilmiştir.

Nakiller yine kıstas yok

Memurlar.net’ten bir çok defa uyarmamıza rağmen, Türkiye’nin en büyük teşkilatlarından birine sahip olan bu Başkanlıkta yer değiştirme işlemlerine yine “hizmet puanı” gibi objektif bir kıstas getirilmemiştir. Bakanlık kendi takdirine göre yer değiştirmeyi yapacaktır. Sadece cami görevlisi sayılan imam hatip ve müezzin kayyımlar için özür durumu tayinleri sışında, “Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ekinde yer alan (EK1) Cami Görevlileri Sözlü Sınavı Değerlendirme Formundan en az yetmiş puan alınması esastır. Cami görevliliği için yapılan yarışma sınavının başarı listesinin hazırlanmasında; Cami Görevlileri Sözlü Sınavı Değerlendirme Formu ile bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (EK-6) Cami Görevliliği Değerlendirme Kıstasları Formundan alınan puanların ortalaması alınır.” düzenlemesi getirilmiştir.

İl dışı tayinde süre 3 yıla çıkarılmıştır.

Daha önce 2 yıl olan il dışı tayin düzenlemesi 3 yıla çıkarılmıştır. İl içi tayinde nakil isteyebilmek için eskiden olduğu gibi 1 yıl görev yapmış olma şartı aranacak.

Bazı personel için yer değişikliği zamanı Mayıs-Temmuz arasında yapılacak

Yeni düzenleme şu şekildedir: “Hizmet gereği, mazeret ve karşılıklı yer değiştirme dışında istekleri üzerine görev veya yer değiştirme talebinde bulunan müftü, müftü yardımcısı, dini yüksek ihtisas merkezi müdürü, eğitim merkezi müdürü, vaiz, şube müdürü, eğitim görevlisi, uzman, murakıp, sayman ve şeflerin Başkanlığa;Kur’an kursu öğreticilerinin ise il müftülüklerine, müracaatlarını Mart ayı sonuna kadar ulaştırmaları şartıyla 15 Mayıs- 15 Temmuz arasında yer değişiklikleri yapılır. Diğer görevliler için bu şart aranmaz”

İmam-hatip ile Kur’an kursu öğreticisi eşdeğer görev oldu

Daha önce, Kur’an kursu Öğreticisi, imam hatip kadrolarına göre bir süt kademe sayılmıştı. Yeni düzenlemede bunlar eşdeğer görev sayılmıştır.

Beş yılını dolduran İmam-hatip ve müezzin-kayyımların durumu

Daha önceki yönetmelikte yer alan düzenlemenin benzeri bu yönetmelikte de yer almıştır. İlgili düzenleme şu şekildedir:

“Bu maddede belirtilen sebepler dışında, cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dâhil beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulur. Bu Komisyon; her yıl Haziran ayında toplanarak cami görevlilerinden bulunduğu görev yerinde beş yılını tamamlamış olanlardan, bağlı olduğu müftülükçe veya lüzumlu görülmesi halinde il müftülüğünce komisyonda görüşülmesine karar verilenlerin durumlarını bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-6 Cami Görevliliği Değerlendirme Kıstasları Formu ile birlikte özlük dosyasına göre inceler. Bu Yönetmeliğin 17 nci maddesinde belirtilen gruplardaki camilere Komisyon tarafından nakli gerekli görülenlerin il içi nakilleri, 18 inci maddede belirtilen esaslar dikkate alınarak valiliklerce yapılır; il dışı nakil teklifleri ise Başkanlığa gönderilir. Nakli gerekli görülmeyenlerin, durumları her üç yılın sonunda aynı usulle yeniden değerlendirilir.”

Değerlendirme formları

İl ve İlçe Müftüsü, İl Müftü Yardımcısı, Vaiz ve Şube Müdürü için (EK-4) Değerlendirme Formu,

İl ve İlçe Müftüsü, İl Müftü Yardımcısı ve Şube Müdürleri için EK-5,

Vaizler için EK-5/A Performans Değerlendirme Formundaki performans kriterlerine bakılacaktır.

Diyanet İşler Başkanlığı Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği 2016 2017, Diyanet Başkanlığı Yeni Atama Yönetmeliği 2016 2017, Diyanet İşleri Başkanlığı İl Dışı yer Değiştirme Nakil Kanunu 2016 2017, Diyanet Başkanlığı İl Dışı Yer Değişikliği Nakil Nasıl Yapılır

Memurlar.net- 27 Ekim 2011

29 thoughts on “Diyanet İşleri Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti

 • 03/09/2014 tarihinde, saat 19:39
  Permalink

  yıla bağlı zorunlu değişikliklerle ilgili bilgiye ulaşamadım nasıl ulaşa bilirim

  Yanıtla
 • 16/07/2014 tarihinde, saat 09:52
  Permalink

  atama ve yerdeğiştirme yönetmeliğinini okudum ama bu yönetmeliğe uygun olmayan atamalar yine yapılmakta bu nasıl oluyur . yine bu bizim camiada torpil bitmeyecek mi? BEN24 yıllık görevliyim bir merkeze gelemedim çünki torpilim yok eğer örnek isterseniz yazabilirim

  Yanıtla
 • 08/07/2014 tarihinde, saat 02:50
  Permalink

  imam hatip olarak görev yapmaktayım. ilçe içi tayin isteyebilmem için en az kaç ay çalışmam gerekir

  Yanıtla
 • 11/06/2014 tarihinde, saat 19:47
  Permalink

  biz 2 senedir bir köyde görev yapıyoruz. mbsts sınavını babam kazandi. il e gidebilir miyiz

  Yanıtla
 • 02/05/2014 tarihinde, saat 18:00
  Permalink

  selamunaleyküm 20/12/2013 tarihinde atandık kadroya görev yaptığım köyde kışın kimse yok bi ben varım hergün genede namaza gidiyordum ezan okuyordum bir gün rahatsızlıktan dolayı öğlen gitmedim müftü denetlemeye gelmiş bana uyarı cezasını verdi bunu ittiraz etme şansımız varmi

  Yanıtla
 • 04/11/2012 tarihinde, saat 14:25
  Permalink

  selamınaleyküm adım hüseyin tanır sizlerden ricam kırklareli karıncak köyünde ki camimizin hocası yoktur muhtarımız hoca isteginde bulunmuş ama hoca gönderilmemiş sizden ricam bu güzel köyümüzde ezan sesini duymak saygılarımla hüseyin tanır 0*** 312 88 55.

  Yanıtla
 • 03/10/2012 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  10 yıldır aynı yerde görev yapmaktayım.benim gibi uzun süredir aynı yerde görev yapan bir çok arkadaşım var.müftüyle ters düştüğümden dolayı bani yıldırmak için süresiz ikinci görev verip beni görev yerimden uzaklaştırdı.görevlendirmeyi iptal davası açtım ve kazandım.bu defa benim esalimde uzun süredir aynı yerde görev yapan diğer meslektaşlarım olmasına rağmen metrepol ilde sadece beni rotasyona tabi tuttular. rotasyonla beni başka bir il içi bir yere tayinimi çıkarttı.rotasyonu mahkemeye verdim davam sonuçlanmadı.bu durumda
  1-ben yeni görev yerimde ne kadar süreyle görev yapmak zorundayım.
  2-il içi,il dışı tayin isteme hakkım ne zaman doğuyor.
  3-kurul kararıyla rotasyonla gönderdiklerinden dolayı mahkemeye verme hakkım varmıdır.
  4-görevlendirmeden dolayı mağdur edildim oda yetmiyormuş gibi rotasyonlada beni ikinci defa mağdur ettiler.görevlendirmeyi iptal davasını kazandım ancak gerekçeli karar daha açıklanmadı.ben bunlara karşı maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum,tazminatta en üst sınır nedir.

  Yanıtla
  • 14/07/2014 tarihinde, saat 19:05
   Permalink

   Slm.geçmiş olsun
   İdari mahkeme nasil louyor
   Beni vhki nakil sinavinda sure bitmeden attilar puanimi kurdular geçiremediler mahk. versem bisi cikarmi

   Yanıtla
 • 25/09/2012 tarihinde, saat 11:59
  Permalink

  %50 raporluyum köyden şehire tayin hakkım var mı

  Yanıtla
 • 19/09/2012 tarihinde, saat 17:10
  Permalink

  il dışı tayinlarda üç yılını dolduranların nakilleri nasıl oluyor D camisinden D camisine gecmek icin MBST puan şartı varmı gitmek istediği camiye kimse müracat etmediyse yinede puan şartı varmı bu konuda şühpeler var kimisi var diyor kimisi yok diyor yani gideceğin camiye başka birisi müracat etmediyse puana gerek yok deniyor müracat varsa puan şartı var deniyor aydınlatırsanız memnun kalırız

  Yanıtla
 • 30/08/2012 tarihinde, saat 23:34
  Permalink

  ankaraya sözleşmeli müezzin kayyum olarak Ramazan ayında atandım.il dışı yer değişikliği için kadro almam gerekirmi.ve belirli bir süreyi doldurmuş olmam gerekir mi.İlgileriniz için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 12/08/2012 tarihinde, saat 04:28
  Permalink

  evet il dışı tayin 3 sene il içi ise 1 sene peki ilçe içi değişiklik için süre gerekli mi örneğin;bir ilçenin köyünde görev yapan imam hatib o ilçeye gelmek için süre gerekli mi bilgisi olan beni de bilgilendirebilir mi?

  Yanıtla
 • 08/07/2012 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  örgün eğitim olarak ilahiyat fakültesine yerleşen personelin tayin yerdeğiştirme ve öğrenimini tamamlamasına neden yardımcı olunmuyor tayin ve yer değiştirme için bu konu neden mazeret olarak kabul edilmiyor personel olarak kendi alanımızda kendimizi geliştirmek için gösterdiğimiz gayretler neden engelleniyor

  Yanıtla
 • 04/06/2012 tarihinde, saat 14:56
  Permalink

  nakil sınavı için müracat puanları değişimi

  Yanıtla
 • 26/05/2012 tarihinde, saat 17:21
  Permalink

  Adaletli davranmayanların yarın ne yapacaklarını düşünüyorum.Allah dünya fani AHİRETİN baki olduğu zaman hesapları kolay verenlerden eylesin AMİN.Din görevlileri (GÖNÜLLÜLERİ) birbirine güvenmeyecekse durum vahimdir.SABIR,KABİR gerisi vahim…..

  Yanıtla
 • 23/05/2012 tarihinde, saat 17:59
  Permalink

  neden bir müezzin veya imam tayin istediği zaman sınavd diyorlar torpil dönüyor .ben 23 senelik kadrolu müezzinim.12 yıldır aynı yerdeyim .hep aynı cemaat aynı komşu.artık verimli olamadığımı düşünüyorum.neden bizlerde polisler gibi ülkemin dört bir yanında görev yapmayalım.imamların çoğu ilk görev yerinden emekli oluyor.haliyle kadro boşalmıyor boşalırsada torpil dönüyor .açıkçası bu diyanete hiç yakışmayan bir durum.şu son zamanlarda bu olanlardan dolayı yıprandığımı düşünüyorum

  Yanıtla
 • 16/03/2012 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  Arkadaşların bazıları varki cümle kurmada zorlandığı zaman hep müftüler terimini araya sokar ve yüklenir.Arkadaşım müftünün ne yetkisi var bana söylermisin .Adam görev yapmıyor soruşturma açıyorsun tayinini çıkartıyorlar.Sabah namazına kalkmıyor bir şey dersen belediye başkanı (asgari olarak) sabah sabah günaydın müftüm diyor.Nakil sınavları zaten ile verildi.sevk kaldırıldı.İzin günü belli .Sabah namazında zaten cemaat yok .Yatsı namazında beyefendinin misafisi var .Akşam namazında kendi misafirliğe gitmiş.Şikayet varsa (dilekçe )yukarıdan bir ses hocam idare et.Sicilini düşük ver idare mahkemesi iptal eder.İmam geldi neden yüzüne gülmedin(senin derdini bilmez)taraf çekiyorsun.Allaha yemin olsun müftülük eğer sadece resmi yönden bakacak olursan vallahi zillettir.Haftalık bir iki vaaz veriyoruzda Bunuda yatırım olarak addediyoruz.Bakmayın ya ilçe müftüsünün adı var kendi yok.

  Yanıtla
 • 29/02/2012 tarihinde, saat 17:30
  Permalink

  diyanetin uygulamaları yıllardan buyana hiç değişmedi değiştirmeyede niyetleri yok. tayin işlerini her geçen gün dahada zora sokarak adam kayırma,dayı bulma,torpil torpil.. her işin arkasına bir sınav kardeşim madem imam beceriksiz başta göreve almayın.Madem aldınız biraz da güvenin yahu.Benim imamım her yerde başarır deyin.Diğer kurumlarda nasıl güveniliyorsa tayinlerde özellikle net üzerinden yapılıyorsa bizim eksiğimiz nedir.Camileri sınıflandırdınız özellikli camilerede özel kriter korsunuz kardeşimin kriteri tutuyorsa müracatını ona göre yapar.Mülakat yaparak (dayılı) arkadaşları alarak bunun hesabını Allah’a nasıl vereceksiniz. Sizin sınavlarınızda torpil olur ama yaratana karşı bir torpil Vallahi siz bulamazsınız.Aklınızı başınıza alın ve yanlış uygulamalardan vaz geçin artık da dileyen dilediği yere müracaatını yapsın şartları tutuyorsa gitsin. Böylece bir yerde yıllanmış görevlilerde olmaz diyanette bizde rahat ederiz. Bir çok arkadaşımız bu yanlış uygulamalarınızdan (dayısızlıktan) köy yerlerinde görev yapmak zorunda kalıyoruz. Merkezlerde görev yapmakta en çok bizlerin hakkı olduğunu düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 18/02/2012 tarihinde, saat 01:10
  Permalink

  imamların seviyesi düşükse neden imam yaptınız stsınavına girmedi diye nakil olamassın demek abeste iştigal eğer gideceği yerde imamlık yapamazsa bulunduğu yerde nasıl imam diye tanınır imam heryerde imam değilse hiçbiryerde değil çok acı bu teşkilatın bir sürü eğitim merkezi hangi işlevi yapıyor

  Yanıtla
 • 18/02/2012 tarihinde, saat 01:01
  Permalink

  imamların üzerinden şu şartları kaldırında naklinde sorun haccında sorun umrede adam bulun müftüye yakın olun faydalanmada başka yok yolun anlayışı sonucu hadi imam bulun sorusu geliyor yıllanmış biri olarak diyorumki imamlar kural koyuculara çok lazım zorlaştırmayın kolaylaştırın ki size güvenelim toplum nazarında sahipsizler imajından çıkalım haç imtihanı umrede kişi sayısı şartı imam imajına ne kadar yakışıyor vijdanlara sunulur selamlar

  Yanıtla
 • 07/02/2012 tarihinde, saat 19:14
  Permalink

  ben 2001 imam hatip mezunuyum.kpss ye girebiliyormuyum.şansım ne olur.ne gibi tercihler yapabilirim.bilgisi olabilen benide bilgilendirebilir mi?

  Yanıtla
 • 02/02/2012 tarihinde, saat 19:33
  Permalink

  Tabi tabi yeni başlayan adamın gözü açık değil ki sendikalar da itiraz etmez zaten dayan gitsin 3 yılı..

  Yanıtla
 • 11/11/2011 tarihinde, saat 19:12
  Permalink

  il dışı tayın 2 yıl ve daha aza indirmek neden mantıklı? çünkü bir imamın kendi meleketindeki olan imkan başka memlekete bulabilmesi imkansızdır ör: sağlık , eğitim vs. yetkililerden ricam imam arkadaşların durumu göz ardı etmemektir saygılarımla

  Yanıtla
 • 11/11/2011 tarihinde, saat 19:03
  Permalink

  il dışı tayın 2 yıla indirmek en mantıklısı

  Yanıtla
 • 01/11/2011 tarihinde, saat 19:33
  Permalink

  ben 2007 de sözleşmeli olrak göreve başldım yaklaşık 3 ay önce kadroya geçtim şimdi tayin istiyorum sbtbs puanım 66 küsür hafızlığım var önlisans mezunuyum ama ek 5 olmadığı için benden başkasıda aynı camiye müracaat ederse otomotikmen eleniyorum müracaat edeninde 50 puanı var ve lise mezunu bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesini baştaki amirlerden rica ediyorum ben ve benim gibi birçok arkadşım bu konudan mağdur ediliyor

  arkadaşlar siz ağzınızla kuş tutun nafile ..dayınız varmı?(müftü,müftü yardımcısı,imamlara amirlik taslayan şef bile,vs. vs….)

  Yanıtla
 • 01/11/2011 tarihinde, saat 19:29
  Permalink

  arkadaşlar siz ağzınızla kuş tutun nafile ..dayınız varmı?

  Yanıtla
 • 01/11/2011 tarihinde, saat 12:23
  Permalink

  özürlülere yönelik değerlendirmeniz varmı,özürlüler olarak bizlere yardımcı olmanızı sizden bekliyoruz

  Yanıtla
 • 28/10/2011 tarihinde, saat 19:28
  Permalink

  ben 2007 de sözleşmeli olrak göreve başldım yaklaşık 3 ay önce kadroya geçtim şimdi tayin istiyorum sbtbs puanım 66 küsür hafızlığım var önlisans mezunuyum ama ek 5 olmadığı için benden başkasıda aynı camiye müracaat ederse otomotikmen eleniyorum müracaat edeninde 50 puanı var ve lise mezunu bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesini baştaki amirlerden rica ediyorum ben ve benim gibi birçok arkadşım bu konudan mağdur ediliyor

  Yanıtla
 • 27/10/2011 tarihinde, saat 13:53
  Permalink

  hayırlısı olsunn

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir