Doğa İle İlgili Betimleme Örnekleri

Türkçe’de birçok anlatım şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi betimleme olarak kabul edilir. Betimleme, herhangi bir şeyi tüm detaylarına kadar somut ve soyut bir anlatım kullanarak ifade etme biçimine verilen isim olmaktadır. Betimlemede, dinleyicinin ya da okuyucunun anlatılan şeyin gözünün önünde canlanması en önemli amaçlar arasında yer almaktadır. Her şey ile ilgili betimleme yapılabilir. Doğa ile ilgili betimleme örnekleri oldukça fazladır. Bizler de bu konu ile ilgili yayınlamış olduğumuz bu yazı ile beraber, sizlere doğa ile ilgili betimleme örnekleri kısaca bilgi vereceğiz.

doğa ile ilgili görsel sonucu

Doğa İle İlgili Betimleme Örnekleri

  • Mavi ve yeşilin muhteşem uyumu muydu yoksa birbirleri ile savaşı mıydı bu denizin rengi? Uzunca ağaçlar, serseri yapraklarını döke döke bir hal olmuştu denizin kıyısında. Gökyüzü ağlarsa, deniz kudurur, ağaçlar da ağlamaya başlardı. İşte tam da bu anda, insanın burnuna çarpan o huzur kokusu hiçbir şeye değişilmez nitelikteydi.
  • Birbirleriyle konuşan, yarış yapan kuşlarla dolmuştu bir anda gökyüzü. Yeşili gördükleri zaman heyecanlanıyor, sanki birbirleri ile yarışıyorlardı. Bembeyaz kanatlarıyla, insana özgürlüğün muhteşemliğini hatırlatıyor ve bir yerlere gitme isteği uyandırıyordu. İnsan da, bir anda kuş gibi kanatlanmak ve gökyüzünün mavisinin doğanın yeşili ile birleştiği yere kadar uzanmak istiyordu. Düşüncesi bile insanı heyecanlandırıyor, içini umutla dolduruyordu.

Doğa İle İlgili Betimleme Örnekleri Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

One thought on “Doğa İle İlgili Betimleme Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir